WIADOMOŚCI

Samorządy medyczne rozczarowane brakiem zaproszenia na spotkanie u prezydenta

Autor: PAP Dodano: 23-02-2021 22:23

Z zaskoczeniem i rozczarowaniem odebraliśmy informację o spotkaniu z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19, na które nie zostali zaproszeni przedstawiciele największych samorządów zawodów medycznych - wskazali ich prezesi.

Samorządy pięciu zawodów medycznych wystosowały we wtorek wspólny list do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w zwalczanie skutków pandemii COVID-19. W spotkaniu brał udział m.in. prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia, którą w ostatnim czasie powołał prezydent. Uczestniczyli w nim - jak informowała kancelaria głowy państwa na stronie internetowej - m.in. pracownicy personelu medycznego, służb ratowniczych i sanitarnych.

"Z wielkim zaskoczeniem i rozczarowaniem odebraliśmy informację o Pana wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19, na które nie zostali zaproszeni przedstawiciele największych samorządów zawodowych zawodów medycznych - samorządu lekarskiego, samorządu pielęgniarek i położnych, samorządu aptekarskiego, samorządu diagnostów laboratoryjnych oraz samorządu fizjoterapeutów" - napisano w liście.

Jego sygnatariusze przypominają, że "samorządy zawodów medycznych zrzeszają i reprezentują wszystkie osoby wykonujące te zawody w Polsce, a reprezentanci zawodów medycznych wybierani są w ramach demokratycznych procedur określonych ustawą".

"Wyrażamy zdanie, uwagi i postulaty kilkuset tysięcy pracowników medycznych, którzy od roku z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem stoją na pierwszej linii obrony przed pandemią. Pomimo, że chcąc podzielić się naszym doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami już wcześniej prosiliśmy Pana Prezydenta o spotkanie, do takiego spotkania nie doszło" - głosi list, podpisany przez prezesów pięciu samorządów zawodowych.

"Dokonywanie ustaleń dotyczących systemu ochrony zdrowia bez uczestnictwa przedstawicieli zawodów medycznych ustawowo umocowanych do reprezentacji tych zawodów odbieramy z nieukrywanym rozżaleniem" - stwierdzono w piśmie.

Oceniono w nim, że to przedstawiciele samorządów zawodowych dysponują najszerszą wiedzą odnośnie palących problemów w ochronie zdrowia i są naturalnym partnerem do prowadzenia negocjacji w tej materii.

"Dlatego brak zaproszenia na zorganizowane wczoraj spotkanie w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w czasie pandemii uważamy nie tylko za wielki nietakt, ale również odbieramy jako lekceważenie profesjonalistów medycznych oraz marginalizację naszego głosu, często krytycznie oceniającego działania władz publicznych w walce z pandemią. Taka sytuacja jest kolejnym przykładem unikania przez przedstawicieli władzy publicznej merytorycznej debaty z reprezentantami środowisk medycznych" - oceniono w liście..

"W dobie epidemii i realnego zagrożenia zdrowia i życia Polek i Polaków oczekujemy lepszej współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano

Pod dokumentem podpisali się: prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja i prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

X

PLIKI COOKIES: Stosujemy pliki cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu.

Nie, chcę się dowiedzieć więcej »