Sejm. Kosiniak-Kamysz: PiS zatęskni za dziennikarzami jako pierwszyGP/PAP - 16 grudnia 2016 12:36


• - Oni zatęsknią za dziennikarzami jako pierwsi - powiedział o zmianach pracy mediów w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Lider PSL ocenił, że 27 lat obecności mediów w Sejmie to dobra tradycja, warta podtrzymania.
• PSL zaapelowało do władz parlamentu o zaniechanie działania zmierzającego do wyznaczenia dziennikarzom miejsca pracy.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) odnosząc się do propozycji Prezydium Sejmu uporządkowania pracy dziennikarzy w Sejmie stwierdził, że politycy PiS sami mogą na tej regulacji ucierpieć.

- Przez 27 lat polski parlament był bardzo otwarty dla dziennikarzy, to służyło rozwojowi demokracji - powiedział polityk w Polskim Radiu 24. Przypomniał, że to właśnie swoboda poruszania się pracowników mediów dawała wgląd w pracę Sejmu.

- Teraz będzie jeden przekaz. To nie jest dobre dla opinii publicznej - zaznaczył Kosiniak Kamysz. Co więcej, jego zdaniem PiS zatęskni za dziennikarzami jako pierwsze, szybciej niż inni.

Czytaj: Politycy PiS uzasadniali decyzje dotyczące dziennikarzy

Kosiniak-Kamysz i jego formacja jest bardzo niezadowolona z propozycji regulacji, które Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i PiS zaproponowały. Politycy Klubu PSL wystosowali nawet petycję do Marszałka z uwagami i sprzeciwem.

Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy klubu PSL, pytał nawet, czy tak ma wyglądać "słynne miejsce zesłania dziennikarzy?". Pytanie w mediach społecznościowych obrazował poniższym zdjęciem.

{media;30394;źródło: twitter.com/jakub_stefaniak;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/03/94/030394.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/03/94/030394_r2_940.jpg}

Jak będzie wyglądać praca dziennikarzy w Sejmie?

Kancelaria Sejmu chce, by dziennikarze w Sejmie pracowali w specjalnie wyznaczonej części kompleksu parlamentu. Jak podkreśla Kancelaria Sejmu, w Centrum Medialnym zostaną zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, umożliwiające organizację briefingów, konferencji i relacji na żywo. Całość ma być wzorowana na podobnych miejscach funkcjonujących już w zachodnich parlamentach, w tym w Parlamencie Europejskim.

Dziennikarze (korespondenci parlamentarni) "na żywo" relacjonujący prace parlamentarne kilka, kilkanaście razy dziennie - pozostaną na pierwszym piętrze w budynku głównym Sejmu w pobliżu obecnie funkcjonującego tzw. stolika dziennikarskiego. Na parterze gmachu głównego ma powstać studio telewizyjne przeznaczone do nagrywania rozmów z politykami na siedząco.

Czytaj: Ograniczenie dla dziennikarzy w Sejmie oczami RPO

Zgoła inaczej na proponowane zmiany patrzą posłowie Kukiz'15. Ich zdaniem plan organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie ogranicza swobodę mediów i ich dostęp do parlamentarzystów. Polacy mają prawo do rzetelnej informacji z różnego punktu widzenia, z różnych mediów - podkreślają.

Poseł Kukiz'15 Jacek Wilk powiedział, że obecnie "ogranicza się swobodę poruszania dziennikarzy po Sejmie, dostęp do posłów, do informacji, do tego, żeby na bieżąco mogli śledzić to, co dzieje się w Sejmie".

Czytaj: W grudniu zapytano Polaków o pracę dziennikarzy w Sejmie

- Wydawałoby się, że w XXI wieku zdajemy sobie wszyscy sprawę z tego, jak ważna jest informacja, praca dziennikarza, żeby media miały możliwość relacjonowania w sposób rzetelny, konkretny i szybki tego, co dzieje się w tak ważnym miejscu jak Sejm. Tymczasem z niewiadomych powodów, dla nas niezrozumiałych, aktualna partia rządząca obrała sobie za wrogów kolejną grupę, jaką są dziennikarze i media - powiedział.

Według posła Tomasza Jaskóły zmiany wprowadzane przez Kancelarię Sejmu mogą być pierwszym krokiem do ograniczenia wolności słowa. "Polacy, obywatele, nasi wyborcy mają prawo do rzetelnej informacji, wiedzieć, co się dzieje w Sejmie z różnego punktu widzenia, z różnych mediów" - podkreślił Wilk.