Sondaż: Co Polacy myślą o wspólnej liście opozycji w wyborach?MN - 28 sierpnia 2017 09:01


Polacy mają bardzo podzielone zdanie w kwestii tego, czy partie polityczne powinny startować w wyborach pod wspólnym szyldem.

W sondażu SW Research dla serwisu rp.pl zapytano Polaków o to, czy w wyborach powinna powstać jedna lista opozycji. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 38 proc. respondentów. Przeciwnych jest 34,6 proc., a więc różnica jest mała. Niewiele mniej osób odpowiedziało, że nie ma zdania w tej sprawie (28 proc.).

Autorzy sondażu zwracają uwagę, że za utworzeniem takiej listy częściej są mężczyźni, osoby powyżej 50. roku życia oraz o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym. Pomysł znajduje także poparcie wśród osób o dochodzie powyżej 5 tys. zł (49 proc.) oraz ankietowanych z miast do 20 tys. mieszkańców (50 proc.).

O tym, że już w najbliższych wyborach (samorządowych) opozycja powinna wystartować ze wspólnej listy, mówili już wcześniej liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej

Czy partie opozycyjne powinny wystartować w wyborach jako koalicja pod wspólnym szyldem? (sondaż SW Research dla rp.pl na próbie 800 Polaków):

Tak - 37,9 proc.

Nie - 34,6 proc.

Nie wiem - 27,5 proc.