Ustawa degradacyjna, Michał Wójcik: Prezydent miał prawo do weta jednak źle się stałoPAP/AT - 04 kwietnia 2018 10:54


Ta ustawa miała mieć charakter symboliczny, żeby oddać sprawiedliwość wielu ludziom, którzy cierpieli w tamtych czasach - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do prezydenckiego weta do tzw. ustawy degradacyjnej.

Prezydent Andrzej Duda w piątek (30 marca) ogłosił, że zdecydował o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej. Ustawa pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Wójcik, komentując decyzję prezydenta na antenie Polskiego Radia 24, zaznaczył, że Andrzej Duda miał do niej prawo i wykorzystał jeden z instrumentów, który mu przysługuje. Jego zdaniem jednak "źle się stało".

Jak dodał, sam głosował za przyjęciem tej ustawy. "Ta ustawa miała mieć charakter symboliczny, żeby oddać sprawiedliwość wielu ludziom, którzy cierpieli w tamtych czasach" - podkreślił Wójcik. "Uważam, że dla sprawiedliwości, dla zapewnienia idei sprawiedliwości, zrealizowania tej idei, jednak źle się stało, że takie działanie było pana prezydenta" - powiedział.

Czytaj też: Dworczyk: Weto prezydenta było nieprzyjemnym zaskoczeniem

Wiceminister dodał, że trudno mu tę sprawę oceniać. "Wiadomo, że tu każde słowo, każde zdanie będzie bardzo dokładnie ważone. Proszę tego nie odbierać jako krytykę" - zaznaczył.

Na pytanie, czy planowany jest powrót do regulacji tych przepisów, Wójcik odparł, że ma taką nadzieję.