Wybory samorządowe są "bardzo ważne" lub "raczej ważne" dla 81 proc. Polaków, wybory prezydenckie - dla 78 proc., wybory parlamentarne dla 76 proc., a do Parlamentu Europejskiego dla 66 proc. - wynika z sondażu CBOS. 68 proc. zadeklarowanych wyborców zapowiada, że na 100 proc. pójdzie do eurowyborów.
- Z badań przeprowadzonych przez CBOS w dniach 4-11 kwietnia 2019 r. wynika, że wybory do Parlamentu Europejskiego - w opinii respondentów - są najmniej ważne wśród pozostałych; prezydenckich, samorządowych i do krajowego parlamentu.
- 56 proc. ankietowanych przez CBOS twierdzi, że zawsze chodzi na wybory, 22 proc. - że prawie zawsze uczestniczy w głosowaniach. 11 proc. badanych, wedle własnej oceny, bywa na wyborach od czasu do czasu; 6 proc. nieliczni uczestniczą w nich tylko sporadycznie.
- Z badania wynika, że Polacy największą wagę przywiązują do...wyborów samorządowych.
CBOS w badaniu zapytał ankietowanych, jakie znaczenie dla osób takich oni, jak mają wybory w kraju i do Parlamentu Europejskiego.
Według 81 proc. badanych wybory samorządowe są ważne, w tym dla 60 proc. są bardzo ważne, a dla 21 proc. - raczej ważne. Wybory lokalnych władz są raczej mało ważne dla 13 proc. ankietowanych, a praktycznie nie mają znaczenia dla 5 proc. 1 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
CBOS wyliczył też na podstawie odpowiedzi średnią ocen znaczenia wyborów w 10-punktowej skali. Odpowiedziom, że wybory praktycznie nie mają znaczenia przypisano wartości między 1-2; są raczej mało ważne w przedziale 3-5; są raczej ważne między 6-8; a są bardzo ważne 9-10. W przypadku wyborów samorządowych średnia wyniosła 8,22.
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o znaczenie dla obywateli sytuują się wybory prezydenckie. Zdaniem 78 proc. ankietowanych są one ważne, w tym dla 56 proc. bardzo ważne, a dla 22 proc. raczej ważne. Dla 16 proc. są raczej mało ważne, a dla 5 proc. badanych nie mają praktycznie znaczenia. Średnia ocen wyniosła w przypadku tych wyborów 8,02.
Trzecią lokatę pod względem znaczenia zajęły wybory do krajowego parlamentu. 76 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wybory do Sejmu i Senatu są dla ludzi takich jak oni ważne, w tym dla 56 proc. bardzo ważne, a dla 20 proc. raczej ważne. 2 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie o znacznie wyborów parlamentarnych. W 10-punktowej skali średnia ocen ukształtowała się na poziomie 7,94.
Najmniejsze znaczenie według ankietowanych, Polacy przywiązują do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Są one ważne dla 66 proc. badanych, w tym 42 proc. stwierdziło, że eurowybory są dla Polaków bardzo ważne, a 24 proc., że są raczej ważne. Zdaniem 20 proc. eurowybory są raczej mało ważne, a według 10 proc. - praktycznie nie mają znaczenia. 4 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie. Średnia oceń wyniosła 7,16.
56 proc. ankietowanych przez CBOS twierdzi, że zawsze chodzi na wybory, 22 proc. - że prawie zawsze uczestniczy w głosowaniach. 11 proc. badanych, wedle własnej oceny, bywa na wyborach od czasu do czasu; 6 proc. nieliczni uczestniczą w nich tylko sporadycznie.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.