REKLAMA

Związki partnerskie, więcej pieniędzy na służbę zdrowia i wzrost pensji. Oto program KO

 • Autor: PAP/JS
 • 13 lipca 2019 11:13
Związki partnerskie, więcej pieniędzy na służbę zdrowia i wzrost pensji. Oto program KO Grzegorz Schetyna zaprosił wszystkich do współpracy (fot. PO/twitter)

Nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, dlatego że bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego, kim jesteśmy i za czym się opowiadamy; proponujemy Koalicję Obywatelską, która sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej - oświadczył lider PO Grzegorz Schetyna.

 • Podczas wystąpienia szef Platformy podkreślał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej "nie będzie tworem politycznym i gabinetowym".
 • Schetyna przedstawił też sześć - jak mówił - głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają".
 • Schetyna mówił, że jedną z kluczowych i oczekiwanych przez Polaków zmian są wyższe pensje.

"Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #Porozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego kim jesteśmy i za czym się opowiadamy" - podkreślił Schetyna w swoim wystąpieniu podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Uzdrowić Polskę".

Zapowiedział, że Koalicja - w jesiennych wyborach parlamentarnych - chce ponownie dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który - jak wskazał Schetyna - "sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej" i jasno argumentować, dlaczego warto pójść na wybory oraz zagłosować na nią.

"Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polkom i Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także aktywistów, ekspertów, lokalnych liderów, którzy - wiemy - są gotowi współpracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian" - oświadczył lider Platformy.

Schetyna zaprosił wszystkich do współpracy.

Czytaj też: Obniżenie podatków, ograniczenie monopoli. Oto program gospodarczy Koalicji Obywatelskiej

Sześciopak PO

Podczas wystąpienia szef Platformy podkreślał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej "nie będzie tworem politycznym i gabinetowym". "Będzie wynikał także, a może przede wszystkim z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia; będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli" - mówił.

"To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska" - oświadczył.

Schetyna przedstawił też sześć - jak mówił - głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają".

Na pierwszym miejscu wymienił wolność i demokrację. "Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie. Tu nie ma podziałów i to się nigdy nie zmieni" - mówił.

"Bez względu na to, czy jest się w gronie szacownych profesorów, czy rozmawia z ludźmi robiącymi zakupy na rynku, to jest sprawa, która zawsze wywołuje takie same emocje" - powiedział lider PO. Wskazał przy tym, że Polacy doskonale rozumieją, co to jest równość wobec prawa, szacunek dla instytucji, tolerancja i "że to wszystko składa się na ich wspólne, na nasze bezpieczeństwo".

"Doskonale wyczuwają kiedy jest łamana (konstytucja) i chcą jej bronić, to jest natura wolnych ludzi. Dlatego zaczniemy od aktu odnowy demokracji, jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne" - podkreślił szef PO.

Przekonywał jednocześnie, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, "gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli".

Wzrost pensji Polaków

Schetyna mówił, że jedną z kluczowych i oczekiwanych przez Polaków zmian są wyższe pensje. "Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje, nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów, nie może być jedynym, który nie skorzysta ze światowej koniunktury gospodarczej. To jest właśnie ten moment, w którym powinny urosnąć pensje" - powiedział Schetyna.

"Gwarantuję, że ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. I to jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi, dodatkowo przygotujemy dla nich, dla młodych, specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej, obiecujemy to" - zadeklarował lider PO.

Mówił też, że dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną wzrośnie o ponad 600 zł. "A ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku (z wypłatą)" - powiedział Schetyna.

"Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie, będziemy na to wpływać też w bardziej pośredni sposób, choćby przez likwidację barier w gospodarce. Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę" - zapowiedział Schetyna.

Przekonywał, że Polska znajdzie się w dwudziestce krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości na świecie. "Będziemy też walczyć z nierównością płac dla kobiet, to po prostu niesprawiedliwe, że za taką samą pracę płaci się komuś mniej" - powiedział lider PO.

Związki partnerskie

Schetyna podczas wystąpienia deklarował, że "rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami". "Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nigdy nie ustawał" - mówił.

"Dlatego chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny" - kontynuował.

Zapowiedział, że Koalicja Obywatelska chce też wprowadzenia głosowania przez internet, a także absolutnej jawności "decyzji kadrowych i finansowych państwa".

"Stawiamy na samorząd i decentralizację. Prawa kobiet muszą stać się oczywistością i codziennością, do której nie trzeba nikogo przekonywać" - mówił lider PO.

Schetyna odniósł się też do kwestii związków partnerskich. "W końcu związki partnerskie, najwyższy czas je wprowadzić" - oświadczył szef PO.

Koniec z węglem

Schetyna w swoim wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej mówił też, że w programie KO znalazł się m.in. punkt dotyczący czystego powietrza i wody. "To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa" - podkreślił.

"Świeże powietrze już tylko z nazwy jest świeże, a znalezienie czystego - wymaga wypraw i poszukiwań. Ogromne obszary Polski zagrożone są pustynnieniem. Już za naszego życia krajobraz Polski może zmienić się nie do poznania. Produkcja rolna może stać się niezwykle trudna, a w niektórych miejscach po prostu niemożliwa" - mówił lider Platformy.

Według Schetyny "zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości". "Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą, ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo, jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie" - podkreślił szef PO.

Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrze w Polsce do "poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki.

"Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce" - zadeklarował Schetyna.

"Musimy Polskę posprzątać" - oświadczył lider PO. Mówił, że należy wydać natychmiastowy zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczyć zużycie plastiku.

Przewodniczący Platformy zapowiedział też program "Dzika rzeka", który - jak tłumaczył - "uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki". Podkreślił, że Koalicja przeprowadzi też projekt "Zielona Polska", który przewiduje zalesienie naszego kraju.

Więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Schetyna zapewnił, że KO będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia. Lider PO zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. "Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji" - dodał.Jak zaznaczył, "przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu".

Lider PO zapewnił też, że program walki z rakiem będzie prowadzony według europejskich standardów. "To jest nasza twarda obietnica. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście" - oświadczył Schetyna.

Zapowiedział też, że każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania. "Będzie pełna dostępność badań prenatalnych; opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie. W tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie" - dodał.

Zdaniem Schetyny, "służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii". "Kobieta, która trafia do szpitala musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy. A nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem światopoglądowych kłótni. Nie pozwolimy na to" - zadeklarował.

Lider PO dodał też, że po wygranych wyborach KO przywróci i rozszerzy program in vitro. "Wprowadzimy też kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci rodziców, których na to stać, są sczepione na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre" - mówił Schetyna.

"Sprzątanie po Zalewskiej"

Schetyna w swoim sobotnim wystąpieniu mówił, że dziś szkoła "nie kojarzy się z szóstkami, tylko z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę (b. szefowej MEN Anny) Zalewskiej". "Nie będziemy już do tego zamieszania dokładali nowej reformy. Najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację" - oświadczył lider PO. Jak zapowiedział, sojusznikami Koalicji Obywatelskiej będą samorządy i nauczyciele. "Jednym i drugim trzeba tutaj zaufać" - zaznaczył Schetyna.

Zadeklarował, że Koalicja da nauczycielom obiecane podwyżki i więcej autonomii, a samorządom - pozwoli elastycznie kształtować sieć szkół.

Jak zapewnił, Koalicji zależy na wyrównaniu szans młodzieży wiejskiej i miejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (15 komentarzy)

 • Zuza 2019-07-23 00:49:52
  Niech PO wypisze ze swoich szeregów paskudnych antypolakow, awanturnikow,oszczercow, nieukow, badziewiaczki- dinozaurki ,starych bonzów PZPR ,baronow,pseudoprofesorow,klamcow, Szkoły to nie da się poprawić trzeba ustanowić KOMISJĘ EDUKACJI NARODOWEJ 2019 NIEZALEŹNA OD PARTII KODOW LGTB I PARAFII
 • Grzegorz 2019-07-15 18:38:12
  Całość wygląda na wyssaną naprędce z palca. Nowy program - KORYTO 6+
 • Luk 2019-07-15 16:23:35
  Do I mało czasu : Powiedz to tym uczniom, którzy dziś dowiedzą się, że się nie dostali do szkoły. Drobne korekty? Wiesz coś o syfie który zostawiono szkołom i samorządom do posprzątania? Pier..sz jak poparzony
 • PO XD 2019-07-15 09:17:28
  Cóż Schetyna nie jest zbyt bystry, więc pewnie nie rozumie, ale oficjalnie ogłosił koniec PO. Jeżeli ta Koalicja osiągnie więcej niż 25% to będzie to niesamowity sukces.
 • artek 2019-07-14 17:34:09
  Niech PO się w końcu określi czy są chadecją czy liberałami? Z kim zamierzają wejść w koalicję - PSL czy SLD?
 • Komuna u władzy 2019-07-14 17:21:38
  PO chce wyprzedzić PIS w populizmie! Myślałem że są mądrzejsi. PIS kupuje głosy zamiast leczyć ludzi i budować autostrady. Od centrowych liberałów oczekiwałem czegoś więcej niż od populistów nazywających siebie prawicą a naprawdę działających jak komuna.
 • I mało czasu 2019-07-14 12:13:27
  Do Henryk: To była dobra , ale trudna reforma, bo następował zbitek dwóch roczników. Najtrudniejsze zrobione, zostały drobne korekty.
 • Buchacha 2019-07-14 12:09:55
  Do pis na wode: I obsadzicie swoimi POciotkami.
 • Henryk 2019-07-13 16:54:10
  Posprzatac po ZALEWSKIEJ to posypać wszystko azotoxem i wrzatkiem posypać wapnem i ezgzorcyzmowac!! A.Z zaorała ale jakoś gnije i plesnieje dorobek ministry Zalewsky, Cuchnie bylejakoscią, pychą,propagandą,kłamstwem . Na stolkach krewni i nie znajomi carycy ale teźmmEwy dinozaurREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.