Były prezydent Kirgistanu oskarżony o korupcjęPAP/PSZ - 25 czerwca 2019 17:02


Kirgiska prokuratura oskarżyła 25 czerwca byłego prezydenta Ałmazbeka Atambajewa o korupcję i zażądała pozbawienia go immunitetu.

Jak pisze AFP, oskarżenie to traktowane jest jako eskalacja kryzysu politycznego, wynikającego z rywalizacji między Atambajewem a obecnym prezydentem Suronbajem Dżinbekowem.

Kirgiscy deputowani, w większości lojalni wobec Dżinbekowa, dawnego sojusznika Atambajewa, mają 26 czerwca zdecydować, czy pozbawić immunitetu byłego prezydenta.

W kwietniu parlament przyjął ustawę o odpowiedzialności Atambajewa przed prawem za przestępstwa popełnione w czasie sprawowania urzędu. Ustawa ta jest postrzegana jako środek zwiększający presję na byłego prezydenta, który stał się zagorzałym krytykiem obecnego szefa państwa.

Wybór w 2017 roku Dżinbekowa na najwyższy urząd w państwie umożliwił pierwsze pokojowe przekazanie władzy między prezydentami w Kirgistanie, uznawanym za najbardziej demokratyczny kraj w Azji Środkowej. Kirgistan był zarazem areną dwóch rewolucji w 2005 r. i 2010 r. na tle etnicznym, w wyniku których dwaj poprzedni szefowie państwa zostali usunięci ze stanowiska.

Napięcia pomiędzy byłym i obecnym prezydentem powstało wkrótce po wyborach nowego szefa państwa, gdy Atambajew skrytykował niektóre nominacje dokonane przez Dżinbekowa. Nowy prezydent zdymisjonował wielu wysokich funkcjonariuszy państwa blisko związanym z Atambajewem.