PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej uchodźców szuka schronienia w Unii

W pierwszym półroczu głównymi krajami pochodzenia wnioskodawców były Syria, Afganistan i Wenezuela, a największy wzrost odnotowano wśród cudzoziemców z krajów Ameryki Południowej. fot. Shutterstock

Wzrasta liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Unii Europejskiej - poinformował w rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. W pierwszym półroczu liczba takich wniosków wzrosła o 10 proc. w porównaniu z takim okresem ub.r.

  • Najwięcej osób ubiegających się o ochronę międzynarodową pochodziło z Syrii, Afganistanu i Wenezueli.
  • Największy wzrost odnotowano wśród cudzoziemców z krajów Ameryki Południowej.
  • W Polsce - jak informuje UdsC - w pierwszym półroczu 2019 wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców. To o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.

Jak informuje Urząd do spraw Cudzoziemców, powołując się na dane Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu za pierwsze półrocze 2019, wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w krajach UE+, czyli w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii i Szwajcarii, złożyło 337,2 tys. cudzoziemców. To o 10 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Najwięcej osób ubiegających się o taką ochronę pochodziło z Syrii, Afganistanu i Wenezueli.

"Tegoroczny wzrost liczby cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Europie jest zmianą w stosunku do trendu spadkowego odnotowanego w 2018 r. Wówczas wnioski złożyło prawie 634,7 tys. osób, czyli o około 10 proc. mniej niż w 2017 r. Liczba zarejestrowanych w tym roku spraw jest jednak niższa względem lat 2015-2016" - informuje rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

UdsC zaznacza, że w pierwszym półroczu głównymi krajami pochodzenia wnioskodawców były Syria, Afganistan i Wenezuela, a największy wzrost odnotowano wśród cudzoziemców z krajów Ameryki Południowej. Z informacji, jaką przekazał Urząd, wynika ponadto, że ponad 25 proc. spraw dotyczyło obywateli państw zwolnionych z obowiązku wizowego. Natomiast liczba wniosków składanych po raz kolejny w tym samym państwie członkowskim ciągle wynosi około 10 proc.

"Do końca czerwca kraje UE+ wydały w pierwszej instancji 277,7 tys. decyzji w sprawie ochrony międzynarodowej, w tym 95,3 tys. pozytywnych. W 70 proc. rozstrzygnięć przyznano status uchodźcy, a w 30 proc. ochronę uzupełniającą. Najczęściej ochronę międzynarodową otrzymywali obywatele Syrii i Jemenu (po 86 proc.) oraz Erytrei (80 proc.)" - poinformował UdsC.

Zaznaczono, że ważnym wskaźnikiem obrazującym obciążenie urzędów migracyjnych w zakresie spraw uchodźczych są dane dotyczące trwających postępowań. "Według stanu na koniec czerwca, około 439 tys. spraw było w trakcie rozpatrywania na etapie pierwszej instancji" - przekazał UdsC.

Jak podkreśla Urząd, w krajach dotkniętych największą presją migracyjną jest organizowana pomoc koordynowana przez Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu.

"Od 2016 r. eksperci Urzędu do Spraw Cudzoziemców odbyli ponad 100 zagranicznych misji wsparcia. Polscy specjaliści wyjeżdżali do Grecji, Włoch oraz na Cypr, gdzie pomagali tamtejszym służbom migracyjnym w prowadzeniu spraw uchodźczych" - poinformowano.

W Polsce - jak informuje UdsC - w pierwszym półroczu 2019 wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców. To o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.226.234.20]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!