Czechy mogłyby gościć w 2022 roku podczas swego przewodnictwa w Unii Europejskiej szczyt Partnerstwa Wschodniego - oświadczył specjalny pełnomocnik czeskiego MSZ ds. Partnerstwa Wschodniego Jaroslav Kurfuerst.
Deklarację taką złożył na konferencji zorganizowanej w siedzibie czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych z okazji Dnia Partnerstwa Wschodniego. Na konferencji tej przedstawiciele państw zaangażowanych w Partnerstwo dyskutowali o jego dotychczasowym bilansie i o tym, jaką rolę ma odgrywać w przyszłości.
Partnerstwo Wschodnie powstało 10 lat temu jako platforma projektowanej współpracy Unii Europejskiej z Ukrainą, Białorusią, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Spotkanie założycielskie odbyło się 7 maja 2009 roku w Pradze, gdyż Republika Czeska sprawowała wtedy rotacyjne przewodnictwo UE.
Kurfuerst zaznaczył, że w opinii krytyków Partnerstwo Wschodnie to projekt technokratyczny, który utracił swą polityczną dynamikę. Według niego krytycy mogą mieć częściowo rację, ale Partnerstwo przyniosło szereg korzyści, na przykład rozszerzenie wolnego handlu, możliwości podejmowania pracy oraz wymiany studenckiej, jak również lepsze kontakty między ludźmi.