PARTNERZY PORTALU

Matteo Salvini: najlepszym rozwiązaniem włoskiego kryzysu rządowego są wybory

Zdaniem Matteo Salviniego gabinet Giuseppe Contego "stał w miejscu", "nie szedł naprzód, a reformy nie były realizowane". (Fot. Shutterstock.com)

Lider włoskiej Ligi, dotychczasowy wicepremier i szef MSW Matteo Salvini oświadczył po rozmowie z prezydentem Sergio Mattarellą w czwartek, że najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu rządowego po rozpadzie koalicji jego partii z Ruchem 5 Gwiazd są wybory.

Delegacja Ligi z Salvinim na czele spotkała się z prezydentem w ramach prowadzonych przez niego konsultacji w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego.

Przywódca ugrupowania powiedział po tej rozmowie: "Włochy nie mogą sobie pozwolić na to, by tracić czas, nie mogą mieć rządu, który się kłóci".

Relacjonując spotkanie z Mattarellą, Salvini stwierdził: "Powtórzyliśmy, że zbyt wiele słów sprzeciwu doprowadziło do zakończenia pracy rządu".

Jego zdaniem gabinet Giuseppe Contego "stał w miejscu", "nie szedł naprzód, a reformy nie były realizowane".

"Byłem świadom tego, że rząd stoi, ale jeśli jest wola, by kraj ruszył z miejsca, jesteśmy gotowi bez uprzedzeń, bez spoglądania wstecz" - zadeklarował.

"Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem nie mogą być żadne pałacowe gierki, rządy przeciwko komuś, ale wybory" - dodał Matteo Salvini.

Wyraził opinię, że podejmowane są próby powołania rządu "przeciwko Salviniemu". Tak ocenił rozważane plany stworzenia rządu przez Ruch Pięciu Gwiazd z centrolewicową Partią Demokratyczną.

"Potrzebny - zaznaczył - jest rząd, który będzie pracował, budował i szedł naprzód".

Salvini dodał, że "są tacy, którzy chcą anulować dekrety w sprawie bezpieczeństwa, chcą otworzyć porty" dla statków z migrantami. Podkreślił, że nie zgodzi się na to.

Szef MSW pozytywnie ocenił pracę partnera koalicyjnego, lidera Ruchu 5 Gwiazd, wicepremiera Luigiego Di Maio.

"Uważam, że dobrze pracował w interesie kraju" - powiedział Salvini.

Konsultacje w sprawie rozwiązania kryzysu zakończy w czwartek spotkanie prezydenta z delegacją Ruchu Pięciu Gwiazd z Di Maio na czele. Następnie oczekiwane jest oświadczenie na temat ich przebiegu i konkluzji Sergio Mattarelli.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!