PARTNERZY PORTALU

"Odsunięcie Timmermansa od praworządności to sprytny ruch"

Odsunięcie Fransa Timmermansa od spraw praworządności to sprytny ruch Ursuli von der Leyen (Fot. Shutterstock.com)

Nowa KE jest w dużym stopniu kontynuacją poprzedniej - powiedział Steven Blockmans, ekspert think tanku CEPS. Według niego odsunięcie Fransa Timmermansa od spraw praworządności to sprytny ruch Ursuli von der Leyen, bo stanowisko to zostało upolitycznione.

  • Timmermans był kojarzony z upolitycznieniem kwestii praworządności, tematyki, którą się zajmował, w szczególności wobec Polski i Węgier - uważa Steven Blockmans, ekspert think tanku CEPS.
  • To sprytny krok ze strony von der Leyen, aby powierzyć mu inną tekę. Nie dlatego, że działał w złym kierunku, tylko dlatego, że jego stanowisko zostało upolitycznione, a KE powinna mieć znacznie bardziej neutralną rolę do odegrania w tej kwestii" - wskazał.
  • Zdanie Blockmansa Viera Jourova dobrze zna powierzoną jej problematykę.

"Nowa Komisja Europejska jest w dużym stopniu kontynuacją poprzedniej, bo część kandydatów pracowała z Jean-Claude'em Junckerem. Oczywiście Frans Timmermans i Margrethe Vestager byli już wiceszefami KE. (...)Vestager będzie nadal zajmować się konkurencją, co jest silnym sygnałem za niezależnością Komisji. Von der Leyen nie poddała się pewnej presji, która szła szczególnie z Francji, ale także Niemiec, w kwestii planów połączenia spółek Siemens i Alstom, co zablokowała Vestager. W tym sensie jest to kontynuacja" - wskazał ekspert Centrum Studiów nad Polityką Europejską (CEPS).

Jak dodał, innym przykładem takiej kontynuacji jest objęcie teki przez Vierę Jourovą. "W Komisji Junckera zajmowała się bardziej sprawiedliwością, ale ciągle będzie miała w portfolio szerokie spektrum praworządności, co jest też bardzo ważną kwestią w tej Komisji" - wskazał.

Ekspert zwrócił uwagę, że jednocześnie tą tematyką przestanie się zajmować Timmermans. "Był kojarzony z upolitycznieniem kwestii praworządności, tematyki, którą się zajmował, w szczególności wobec Polski i Węgier. (...)To sprytny krok ze strony von der Leyen, aby powierzyć mu inną tekę. Nie dlatego, że działał w złym kierunku, tylko dlatego, że jego stanowisko zostało upolitycznione, a KE powinna mieć znacznie bardziej neutralną rolę do odegrania w tej kwestii" - wskazał. Zdanie Blockmansa Jourova dobrze zna powierzoną jej problematykę.

Ważną teką zdaniem eksperta CEPS będzie też handel, który ma przejąć Irlandczyk Phil Hogan. "To będzie kwestia przyszłych relacji z Wielką Brytanią po brexicie. (...) To także sygnał, że irlandzki backstop to kwestia, która musi zostać rozwiązana" - wskazał.

Jego zdaniem fakt, że Didier Reynders otrzymał funkcję komisarza ds. sprawiedliwości, jest naturalną konsekwencją tego, że Belgia była jednym z krajów, który 2-3 lata temu zainicjował własny plan dotyczący praworządności w UE. Francuzka Sylvie Goulard, jak mówi, otrzymała inną ważną tekę - rynek wewnętrzny. "Francja była zainteresowana teką ds. konkurencji, nie otrzymała jej, bo została u Vestager, która zresztą jest politycznie związana z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Goulard będzie odpowiedzialna za sieć 5G, rewolucję przemysłową, technologie, relacje z Chinami, Doliną Krzemową, USA. To będą te kwestie, które von der Leyen łączy z określeniem +geopolityczna Komisja+" - wskazał.

W zakres obszaru podlegającego Goulard wejdą też zagadnienia dotyczące obronności, co zdaniem Blockmansa jest dobrym posunięciem, bo utworzenie osobnej teki ds. obronności mogłoby spowodować sprzeciw niektórych stolic, które uznałyby to za wchodzenie w ich kompetencje.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Timmermans XD 2019-09-11 08:44:30
    Timmermans jechał na znajomościach i chciał robić dobrze swoim kolesiom, a że robił to w sposób obrzydliwy, to musieli mu dać kopa. Jako stary agent KGB raczej już się raczej nie uspokoi. Powinni mu dać wybór - albo 30 lat więzienia, albo rezygnacja z polityki. Takie kreatury trzeba szybko odcinać, bo polityka jest już wystarczająco obrzydliwa bez hunwejbinów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.204.194.190]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!