PARTNERZY PORTALU

"Polska od początku zabiegała o tekę komisarza ds. rolnictwa"

Polska od początku zabiegała o tekę komisarza ds. rolnictwa - mówi szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś (Fot. Shutterstock.com)

Polska od początku zabiegała o tekę komisarza ds. rolnictwa i ten plan został zrealizowany; ten sektor, najbardziej rozbudowana polityka unijna, jest ściśle powiązany m.in. z handlem i klimatem - mówi szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś.

  • Z powodów negocjacyjnych przez długi czas nie ujawniono tego celu. Prawda jest taka, że od pół roku plan zakładał, że będziemy zabiegać o to portfolio - mówi Andrzej Sadoś.
  • Powodem jest znaczenie rolnictwa w UE. Jest to najbardziej rozbudowana polityka unijna. Udało się i jest to sukces premiera, że był w stanie wynegocjować to stanowisko dla Polski - dodał ambasador.
  • Negocjacje mają swoją specyfikę. Nikt nie mówi bezpośrednio, jakie są jego cele. W momencie, gdy okazało się, że możemy osiągnąć wyznaczony cel - otrzymać tekę ds. rolnictwa - pan minister Szczerski podjął decyzje o rezygnacji z ubiegania się o to stanowiska" - wyjaśnił.

Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła we wtorek kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami. Były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, który obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, został kandydatem na stanowisko komisarza ds. rolnictwa.

Sadoś powiedział PAP, że teką, która od początku najbardziej odpowiadała polskim oczekiwaniom, było rolnictwo. "Z powodów negocjacyjnych przez długi czas nie ujawniono tego celu. Prawda jest taka, że od pół roku plan zakładał, że będziemy zabiegać o to portfolio. Powodem jest znaczenie rolnictwa w UE. Jest to najbardziej rozbudowana polityka unijna. Udało się i jest to sukces premiera, że był w stanie wynegocjować to stanowisko dla Polski" - wskazał.

Polski ambasador, dopytywany o rezygnacje ministra Krzysztofa Szczerskiego z ubiegania się o tekę komisarza, odpowiedział, że jest on czołowym polskim politykiem i urzędnikiem, dysponującym tak dużym międzynarodowym doświadczeniem. "Negocjacje mają swoją specyfikę. Nikt nie mówi bezpośrednio, jakie są jego cele. W momencie, gdy okazało się, że możemy osiągnąć wyznaczony cel - otrzymać tekę ds. rolnictwa - pan minister Szczerski podjął decyzje o rezygnacji z ubiegania się o to stanowiska" - wyjaśnił.

Sadoś podkreślił, że Polska jednocześnie miała cały zestaw nazwisk potencjalnych kandydatów na komisarzy, którzy mogli objąć różne teki. "Pan minister Krzysztof Szczerski był najbardziej doświadczonym kandydatem, a do różnych polityk sektorowych przyporządkowano innych. W przypadku rolnictwa był to Janusz Wojciechowski - z uwagi na jego długie doświadczenie, nie tylko związane z problematyką rolna. W Europejskim Trybunale Obrachunkowym, będąc audytorem, zajmował się głównie kontrolą wydatków unijnych dotyczących rolnictwa. To dlatego został zaproponowany przez polski rząd" - wskazał.

Jak dodał, portfolio rolnicze w KE jest bezpośrednio połączone z kilkom innymi, kluczowymi w Komisji Europejskiej. "Jednym z nich jest teka ds. handlu. Prowadzone są obecnie rozmowy dotyczące umowy handlowej z MERCOSUR-em (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj - PAP). W każdym porozumieniu UE z państwami trzecimi albo innymi organizacjami regionalnym najważniejsze kwestie dotyczą handlu. Wśród tych najważniejszych rzeczy dotyczących handlu dominują kwestie rolne. Dlatego w KE gabinet komisarza ds. rolnictwa jest bezpośrednio związany z gabinetem komisarza ds. handlu" - zauważył ambasador.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.205.109.82]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!