REKLAMA

Premier: będziemy walczyć o prawdę historyczną i o honor Polaków

  • Autor: PAP/rs
  • 18 lutego 2019 10:50
Premier: będziemy walczyć o prawdę historyczną i o honor Polaków Z całą mocą podkreślamy, że będziemy walczyć o prawdę historyczną - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.(Fot. Shutterstock.com)

Z całą mocą podkreślamy, że będziemy walczyć o prawdę historyczną, walczyć o honor Polaków, którzy od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej walczyli o wolność; wczorajsze słowa Israela Katza to przykład antypolonizmu - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Odnosząc się do słów p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza, Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami powiedział: "Padły te słowa, nie możemy sobie pozwolić na akceptację takich rasistowskich wystąpień, ale z cała mocą podkreślamy, że będziemy walczyć o prawdę historyczną, walczyć o honor Polaków, którzy od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej walczyli o wolność, walczyli o życie swoje i wszystkich obywateli polskich".

"Taka jest prawda o historii i nikt jej nie zmieni, pewne stereotypy rasistowskie będziemy przełamywali" - zapowiedział.

Wyraził też zadowolenie, że premier Izraela w rozmowie telefonicznej z nim "podkreślił z całą rozciągłością, że cały czas podtrzymuje tę deklarację, którą podpisaliśmy w czerwcu 2018 r., która pokazuje, czym może być antypolonizm". "Te słowa wczorajsze to przykład antypolonizmu, rasistowskiego antypolonizmu, na który na pewno nie możemy się zgodzić i na pewno na to będziemy reagować" - zaznaczył.

Pytany, jak taka reakcja będzie wyglądać, Morawiecki powiedział: "Poczekajmy godzinę, dwie; może na następnym przystanku sprawa się wyjaśni i będę mógł przedstawić już ostateczną decyzję".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

  • Bazylejska 2019-02-18 19:13:46
    Do Binio: Gdybym, była ofiarą mordu, to jednak bym chciała, żeby przeprowadzono śledztwo, zrobiono sekcję zwłok i znaleziono winnego, a potem żeby mnie pochowano w święconej ziemi. Ofiary Jedwabnego też zasługują na godny pochówek na kirkucie.
  • Bazylejska 2019-02-18 19:02:30
    Do Binio: A co do wyklentych, to oni nie mieli żadnego związku ze szmalcownikami. Wyklęci, a raczej żołnierze niezłomni, to było polskie podziemie niepodległościowe po wojnie. Oni zajmowali się likwidacją przedstawicieli sowieckiej władzy okupacyjnej po wioskach i w małych miasteczkach. A to, że w sowieckiej władzy okupacyjnej nadreprezentowani byli Żydzi, to już nie wina wyklętych.
  • Bazylejska 2019-02-18 18:46:53
    Do Binio: W czasie wojny szmalcownicy dostawali wzroki śmierci od sądu podziemnego. Po wojne za to szmalcownicy znajdywali z łatwością pracę w UB. Byli bardzo lojalni w stosunku do komuny, bo zawsze można było ich skazać za szmalcownictwo. Dlatego po wojnie mało się o szmalcownikach mówiło, bo oni pracowali dla czerwonego.
  • Binio 2019-02-18 15:50:01
    Do Bazylejska: Życzę ci, aby ciebie wciąż odkopywano i zakopywano, aż do zgubienia ostatniej kości. Niech PISowska rodzinka ma uciechę...
  • Binio 2019-02-18 15:40:05
    Do mati: Ciebie ktoś lubi, prostaczku? Bo o szanowaniu ktosia, który pisowni mowy ojczystej za nic "skumać" nie potrafi, nawet wspominać nie warto...
  • Binio 2019-02-18 15:33:56
    Proszę mi tu szmalcowników i innych ludzkich rzeźników Polakami nie nazywać. Tacy z nich Polacy jak z ciebie "historyk", Matołuszku... Przypominam renegatom, że szmalcownicy za litr spirytusu sprzedawali na bestialską śmierć sąsiadów Żydów wraz z Polakami, którzy ich przechowywali. Ale co tam, lumpenpolactwo i ich do "wyklętych" zalicza...
  • Osóbka- Morawski 2019-02-18 15:29:59
    Przykra regularność. Co kolejny Premier, to głupszy, gadatliwy, niedoświadczony.
  • Prawdą w głaz. 2019-02-18 15:18:45
    -"będziemy walczyć o prawdę historyczną, walczyć o honor Polaków", ale tylko do wyborów i ani dnia dłużej! Obiecamy wam wszystko!!! Ale po wyborach spieprzajcie dziady!
  • Eugeniusz 2019-02-18 14:28:13
    Panie Premierze, o co Panu chodzi? Przecież jest Pan historykiem. Prawda? A co to za historyk, który setki lat "pakuje" do jednego zdania? Odp.: to nie historyk, to propagandysta? Prawda to, czy nie? Ale jest gorszy aspekt Pańskich słów... … będziemy przełamywali... Co przełamywali? Niektóre "aspekty": ot i cały jest ambaras! A "prawda historyczna", cóż znaczy? Czyżby to była ta "trzecia prawda"?
  • Bazylejska 2019-02-18 13:15:41
    To może by zacząć od ekshumacji w Jedwabnem. Od. Jedwabnego się ta cała na Polskę zaczęła