PARTNERZY PORTALU

Prezydenci Niemiec i Włoch poprosili o przebaczenie za zbrodnie nazizmu i faszyzmu

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier (fot. archiwum)

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier poprosił w niedzielę mieszkańców Toskanii o przebaczenie za zbrodnie na ludności popełnione przez Niemców 75 lat temu w czasie II wojny światowej. Prosił o to też podczas ceremonii prezydent Włoch Sergio Mattarella.

 • Rocznicowe uroczystości odbyły się w Fivizzano, gdzie między 24 a 27 sierpnia 1944 roku Niemcy zabili 174 osoby.
 • Steinmeier oświadczył w czasie ceremonii: "Dzisiaj jestem tutaj jako prezydent Republiki Federalnej i stojąc przed wami, obywatele i obywatelki Fivizzano, odczuwam tylko wstyd". "Proszę was o przebaczenie za zbrodnie dokonane z niemieckich rąk" - dodał.
 • Słowa te uczestnicy obchodów przyjęli brawami.

"Trudno niemieckiemu prezydentowi być tutaj i rozmawiać z wami. Jestem wam wdzięczny, dziękuję wam, mieszkańcy i mieszkanki Fivizzano, za to, że podążacie drogą pamięci" - dodał Steinmeier.

"Nie możemy - podkreślił - zrozumieć nienawiści, która pchnęła Niemców tutaj w Fivizzano do okrucieństwa, do łupienia i zabijania".

"Ich misja była jasna: zemścić się za ruch oporu partyzantów wzdłuż Linii Gotów" - dodał szef państwa.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella wyraził wdzięczność prezydentowi Steinmeierowi za przybycie do Fivizzano w 75. rocznicę zbrodni.

"Jesteśmy tu - powiedział - by oddać hołd ofiarom, lokalnej społeczności, miejscom, w których w czasie drugiej wojny światowej nazistowsko-faszystowska nieludzkość ukazała swoje okrucieństwo".

Mattarella zaznaczył, że wspólny udział w obchodach rocznicy stanowi "wspomnienie oraz apel o skruchę i pojednanie".

"To Włosi i Niemcy rozpętali zbrodnicze szaleństwo przeciwko bezbronnej ludności; starcom, dzieciom i kobietom, niektórym ciężarnym. Wobec tych zbrodni jesteśmy tu dzisiaj, ramię w ramię, Niemcy i Włosi, by schylić głowę przed ofiarami i prosić o przebaczenie" - mówił Sergio Mattarella. W ten sposób nawiązał do faszystowskiej historii Włoch.

Włoski przywódca wskazał: "Narody Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Włoskiej potrafiły, przezwyciężając z determinacją ból i wrogość, wziąć odpowiedzialność za swój los i podnieść się z otchłani, do jakiej zepchnęły je nazizm i faszyzm".

W ten sposób - stwierdził - Niemcy i Włosi przyczynili się do "budowy Unii Europejskiej, jednej z największych przestrzeni wolności istniejących na świecie".

Sergio Mattarella wskazywał, że "pamięć i prawda leżą u podstaw demokracji".

"Narody włoski i niemiecki w latach między dwoma konfliktami światowymi doznały doświadczeń tragicznych i równoległych" - przypomniał.

Ostrzegł, że brak pamięci o tym, co się wydarzyło, przekreśliłby też korzenie europejskiej integracji.

"Gdyby to wszystko zostało na zawsze zapomniane, doszłoby do ucieczki od nas samych, od naszej historii, do dominacji niezrozumienia tego, kim jesteśmy, obojętności i braku uznania dla tego, co naprawdę buduje Republikę" - oświadczył włoski prezydent.

Położył nacisk na to, że życie ludności w Toskanii zostało naznaczone w sposób "okrutny" przez niemieckie "SS i Czarne Brygady", czyli włoskie faszystowskie grupy paramilitarne, działające po podpisaniu kapitulacji przez Włochy w 1943 roku.

W Fivizzano obaj prezydenci odsłonili tablicę upamiętniającą zbrodnie, do jakich doszło tam 75 lat temu.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Cyklop28 2019-08-27 18:37:06
  Warto przypomnieć, że we wrześniu 1939 r. współdziałały w napaści na II Rzeczpospolitą Polską armie dwóch skrajnych socjalizmów: brunatnego niemieckiego 1 września i czerwonego sowieckiego 17 września. Jeśli napastnik niemiecki został potępiony przez społeczność międzynarodową, a jego przywódcy zostali osądzeni w Norymberdze, to wskutek przystąpienia do koalicji antyniemieckiej ani czerwony socjalizm sowiecki, ani jego zbrodnie nie zostały wówczas potępione, a przywódcy radzieccy winni napaści na II RP i horrendalne zbrodnie na obywatelach polskich - nie zostali ani potępieni, ani nie skazani na szubienice. Do dziś ich następcy pokrywają tamte zbrodnie milczeniem, a eksponują udział w walce z hitleryzmem, do czego by nie doszło, gdyby przed wojną nie udostępniali swych poligonów Wehrmachtowi, a potem razem z nim nie dokonaliby agresji na Polskę.
 • SAFJAN GRENZSCHUTZ 2019-08-26 11:21:00
  Do Tylko PLATFORMA!: BEŁKOT CZERWONEGO JEŁOPA KLAKIERA DZIADKA Z WEHRMACHTU I ARMII CZERWONEJ
 • Tylko PLATFORMA! 2019-08-25 23:47:34
  Nazizm niemiecki i faszyzm włoski to dwa największe kurestwa, z jakimi miał dotychczas do czynienia świat. Niedobrze się robi, jak kibolstwo czci dziś Hitlera, obchodzi jego urodziny w lasach i marzy o powrocie narodowego socjalizmu do polityki. #Tusk2020

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.204.175.38]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!