PARTNERZY PORTALU

Prezydent Włoch rozważa dwie opcje w sprawie kryzysu rządowego

Prezydent Sergio Mattarella chce poznać nazwisko kandydata na premiera w ciągu kilku dni (fot. mat. pras.)

Jedynym sposobem uniknięcia przedterminowych wyborów we Włoszech, półtora roku po poprzednich, jest powołanie nowego silnego rządu - takie według prasy 21 sierpnia jest stanowisko prezydenta Sergio Mattarelli przed konsultacjami ws. rozwiązania kryzysu rządowego.

  • We Włoszech doszło właśnie do rozpadu koalicji rządowej.
  • Do kryzysu doszło w zaledwie półtora roku po wyborach.
  • Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie zażegnania kryzysu.

We wtorek 20 sierpnia dotychczasowy premier Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

"Corriere della Sera" pisze, że Sergio Mattarella zajął wobec kryzysu rządowego następujące stanowisko: "albo powstanie prawdziwy rząd, albo konieczne będą wybory". Według największej włoskiej gazety szef państwa, który 21 sierpnia rozpoczyna konsultacje w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego, wolałby powołanie nowej stabilnej większości od niewiadomej przyspieszonych wyborów.

Ale Mattarella, zaznacza dziennik, nie będzie nic sugerował uczestnikom tego "meczu".

Po tym, gdy "zatopiona została możliwość" nowej wersji rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, prezydentowi nie pozostaje nic innego, jak sprawdzenie, czy są szanse na powstanie sojuszu między tą drugą formacją a centrolewicową Partią Demokratyczną- zaznacza mediolańska gazeta.

Jak dodaje, to może być "jedyna karta", by uniknąć rozwiązania parlamentu. Wyraża zarazem przypuszczenie, że centrolewica będzie potrzebowała trochę czasu na przemyślenie tej opcji, lecz - zauważa się w artykule - negocjacje aż do znalezienia rozwiązania mają zgodnie z intencją prezydenta potrwać dni, a nie tygodnie.

Dziennik przypomina jednocześnie, że zamiar kandydowania na premiera zadeklarował lider Ligi Matteo Salvini.

Podsumowując zaś wtorkowe, poprzedzające złożenie dymisji wystąpienie szefa rządu Giuseppe Contego w Senacie podkreślono na łamach "Corriere della Sera", że był to "proces" Salviniego. Premier, dodano, potraktował swego zastępcę jak "surowy ojciec" zarzucając mu brak odpowiedzialności i "kultury konstytucyjnej".

"Conte porzuca Salviniego" - pisze z kolei "La Repubblica" i wymienia listę epitetów i zarzutów, jakie usłyszał od niego w parlamencie lider Ligi: "nieodpowiedzialny, oportunista, bez odwagi", "nie chciał wyjaśnić swych relacji z Moskwą". "Okładany kijem" Salvini był "oszołomiony" - relacjonuje rzymska lewicowa gazeta.

Zaznacza, że już trwają negocjacje liderów centrolewicowej Partii Demokratycznej i Ruchu Pięciu Gwiazd na temat szans powołania rządu.

Prezydent, dodaje, chce poznać nazwisko kandydata na prezesa Rady Ministrów do 26 sierpnia. Ma go przedstawić Ruch Pięciu Gwiazd, ale wystąpienie Contego w Senacie czyni z niego "naturalnego anty-Salviniego" - konstatuje dziennik.

"La Stampa" ocenia, że pożegnalne wystąpienie dotychczasowego premiera było pełne "jadu".

Jak zauważa, Senat, gdzie sfinalizowany został "rozwód" między ugrupowaniami koalicji, zamienił się we wtorek w "korridę". Autor relacji kładzie ponadto nacisk na to, że prezydent poszukuje możliwości powołania "silnego rządu" po ponad roku, jaki upłynął w koalicji na "kłótniach i obelgach".

Trudno powiedzieć, zdaniem turyńskiego dziennika, czy w sytuacji, gdy wszyscy są przeciwko wszystkim, możliwe będzie utworzenie nowej większości koalicyjnej i rządu. To zaś oznacza, jak ostrzega, że obecny kryzys rządowy może się wydłużyć.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [34.226.234.20]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!