Przed Macedonią uchylają się drzwi do członkostwa w UEPAP/AH - 13 czerwca 2018 19:11


Szef MSZ Jacek Czaputowicz wyraził w środę (13.06.) zadowolenie z faktu zawarcia przez Grecję i Macedonię porozumienia, które kończy wieloletni spór między tymi państwami. Jak dodał, porozumienie otwiera też Macedonii drzwi do członkostwa w UE.

Grecja zgodziła się uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej (Republika Sewerna Makedonija). Osiągnięcie porozumienia w sprawie tej nazwy, mającego zakończyć długoletni spór, potwierdzili we wtorek premierzy obu krajów - Aleksis Cipras i Zoran Zaew.

Czaputowicz uznał grecko-macedońskie porozumienie za bardzo dobrą wiadomość. - Cieszymy się z zawarcia porozumienia - powiedział szef MSZ, przypominając, że Grecja stawiała ten problem. - Myślę, że społeczność międzynarodowa też to poprze - dodał.

Podkreślił, iż Polska również dążyła do tego, by oba państwa zawarły porozumienie, ponieważ - jak powiedział - nasz kraj wspiera "aspiracje europejskie wszystkich państw na Bałkanach Zachodnich".

- Cieszę się, że to porozumienie zostało osiągnięte, jest to otwarcie już - powiedzmy - drzwi do rozpoczęcia rozmów na temat członkostwa (Macedonii) w Unii Europejskiej - powiedział szef MSZ.

Spór o nazwę datował się od czasu, gdy Macedonia uzyskała w 1991 roku niepodległość. Proponowano różne rozwiązania, m.in. dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia "nowa" lub właśnie "północna". Grecja na forum UE przeforsowała oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokowała wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE.

Rząd w Skopje zobowiązał się do modyfikacji nazwy kraju w związku zarzutami Grecji, że obecna implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W zamian władze w Atenach obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej.