Sandra Torres prowadzi w wyborach prezydenckich w GwatemaliPAP/PSZ - 17 czerwca 2019 07:29


Wstępne wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich w Gwatemali pokazują, że Sandra Torres z centrolewicowej Narodowej Jedności na rzecz Nadziei (UNE) prowadzi ponad 7 pkt proc. przed prawicowym politykiem, byłym dyrektorem więzień państwowych Alejandro Giammatteim.

Po przeliczeniu głosów z około 20 proc. lokali wyborczych wynika, że Torres, była małżonka prezydenta Alvaro Coloma (kadencja w latach 2008-2012) otrzymała 23,33 proc. głosów, a Giammattei z partii Vamos 15,7 proc.

Aby wygrać w pierwszej turze, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów. W wyborach na następcę prezydenta Jimmy'ego Moralesa wzięło udział 19 kandydatów, co oznacza, że zostanę one najprawdopodobniej rozstrzygnięte pomiędzy dwoma kandydatami z najlepszymi wynikami w drugiej rundzie wyznaczonej na 11 sierpnia.

Sondaże dawały jedno z dwóch pierwszych miejsc w głosowaniu Thelmie Aldanie, prokurator generalnej w latach 2014-15, niezwykle zasłużonej w walce z korupcją, dość powszechną na najwyższych szczeblach gwatemalskiej administracji państwowej. Jednak na początku kwietnia Aldana została skreślona z listy kandydatów w wyniku oskarżeń o "nadużycie władzy".

Dla Sojuszu na Rzecz Reform, skupiającego ponad czterdzieści partii i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, pozbawienie Aldany prawa startu w wyborach stanowi "oczywistą zemstę za prowadzone przez nią dochodzenia w sprawach korupcyjnych dotyczące prezydenta Moralesa, jego rodziny i członków jego partii politycznej". Jedno z tych dochodzeń dotyczyło sfinansowania z nielegalnych środków kampanii wyborczej Moralesa.

Oprócz prezydenta i wiceprezydenta kraju osiem milionów Gwatemalczyków uprawnionych do głosowania wybierało w niedzielę 60 deputowanych do Kongresu, 20 do Parlamentu Środkowoamerykańskiego i 340 burmistrzów.