PARTNERZY PORTALU

Senat zrobił pierwszy krok do odwołania prezydenta Czech za naruszanie konstytucji

Postępowanie Milosza Zemana nie spodobało się większości czeskich senatorów (fot. PTWP / Paweł Pawłowski)

Czeski Senat większością trzech piątych głosów przyjął w środę projekt skargi konstytucyjnej na prezydenta Milosza Zemana, która jest wstępem do ewentualnego pozbawienia go urzędu. Skarga trafi teraz do Izby Poselskiej.

  • Zdaniem senatorów w 2013 r. Zeman naruszył konstytucję, ponieważ powołał apolityczny gabinet premiera Jirzego Rusnoka, ignorując opinię parlamentarnej większości.
  • Rząd nie uzyskał wotum zaufania Izby Poselskiej, ale funkcjonował przez pół roku.
  • Prezydent od dwóch miesięcy nie podjął decyzji o zmianie na stanowisku ministra kultury, mimo że wnioskował o to premier.

Za przyjęciem projektu skargi głosowało 48 z 75 obecnych senatorów, wymagana większość wynosiła 45 głosów. Izba wyższa liczy 81 senatorów. Posiedzenie i przebieg głosowania były zamknięte dla mediów i pracowników kancelarii Senatu.

Zdaniem wnioskodawców Milosz Zeman swoim postępowaniem narusza konstytucję. Wymieniono osiem konkretnych przykładów, począwszy od tego, że prezydent nie mianował proponowanych przez szefa gabinetu członków rządu, po przedstawianie stanowiska niezgodnego z oficjalną polityką zagraniczną Republiki Czeskiej.

Skarga dotyczyła też spotkań prezydenta i osób z jego kancelarii z przedstawicielami sądów, które senatorowie wnioskodawcy uznali za naruszanie niezawisłości wymiaru sprawiedliwości.

Komentatorzy podkreślali, że na wynik głosowania mógł też wpłynąć fakt, że od dwóch miesięcy Zeman nie podjął decyzji o zmianie na stanowisku ministra kultury.

Premier Andrej Babisz, zgodnie ustaleniami z koalicyjnym partnerem - Czeską Partią Socjaldemokratyczną (CSSD), wystąpił z wnioskiem o odwołanie szefa resortu kultury Antonina Stańka i mianowanie Michala Szmardy, ale prezydent nie aprobuje kandydata wskazanego przez premiera.

Zdaniem wielu konstytucjonalistów prezydent powinien bez zwłoki przystać na wniosek premiera.

Komentatorzy wskazują, że słabością przyjętej skargi jest fakt, że częściowo dotyczy pierwszej kadencji prezydenta, która rozpoczęła się 8 marca 2013; drugą Zeman rozpoczął na początku 2018 r.

Zdaniem senatorów w 2013 r. Zeman naruszył konstytucję, ponieważ powołał apolityczny gabinet premiera Jirzego Rusnoka, ignorując opinię parlamentarnej większości. Rząd nie uzyskał wotum zaufania Izby Poselskiej, ale funkcjonował przez pół roku.

Na wynik głosowania w Senacie prezydent nie zareagował. Przed kilkoma tygodniami nazwał projekt skargi "konstytucyjnym analfabetyzmem".

Rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek po decyzji Senatu napisał na Twitterze: "Senat definitywnie zszedł do poziomu współczesnego KC KSC (komitetu centralnego partii komunistycznej). Opluto wolność, demokrację, Konstytucję. Kto poparł jakobiński pamflet, który jest śmiechem z państwa prawa, powinien się głęboko wstydzić".

Skarga przyjęta przez Senat trafi teraz do Izby Poselskiej, w której, aby ją zatwierdzić, potrzebne są głosy 120 spośród 200 deputowanych.

Zdaniem agencji CTK rozkład sił w izbie niższej parlamentu wskazuje, że jest to mało prawdopodobne. Gdyby jednak skargę zaaprobowano, to musiałaby ona trafić do Sądu Konstytucyjnego, który decyduje o ewentualnym pozbawieniu prezydenta urzędu.

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.206.16.123]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!