PARTNERZY PORTALU

1 września w Warszawie na pl. Piłsudskiego przemówią prezydenci Polski, Niemiec i USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump (Fot. domena publiczna)
 • Autor: PAP/JP
 • Dodano: 25-08-2019 13:02
 • Aktualizacja: 25-08-2019 15:21

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września w Warszawie podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego przemówienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA.

 • Na niedzielnym briefingu prasowym przed Pałacem Prezydenckim Szczerski powiedział, że główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Piłsudskiego.
 • Prezydencki minister dodał, że na pl. Piłsudskiego podczas głównych uroczystości wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych - Andrzej Duda, Frank Walter Steinmeier i Donald Trump.

"Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie" - mówił Szczerski. Samych prezydentów, jak dodał, będzie ok. 20.

Prezydencki minister dodał, że na pl. Piłsudskiego podczas głównych uroczystości wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych - Andrzej Duda, Frank Walter Steinmeier i Donald Trump.

Jak mówił, słowa "pamięć i przestroga" będą motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie, ale znajdą się też na szarfie wieńca, który zostanie złożony przez prezydentów na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na specjalnym dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń. W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy - zapowiedział Szczerski.

"Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych" - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Szczerski poinformował też, że wczesnym rankiem 1 września prezydent Duda wraz z prezydentem Niemiec będą w Wieluniu, gdzie oddadzą hołd ofiarom Wielunia i wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej. Podkreślił, że prezydenci Polski i Niemiec bardzo chcieli, aby podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej "podkreślić jej cywilne ofiary".

"Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną" - mówił Szczerski.

Dodał, że "ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata". "Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej" - zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Jansen 2019-08-28 16:32:38
  Rosja jako agresor napadła na Polske w sierpniu 1939 roku i niema cywilnej odwagi przyznac się do tego tylko chowa glowę w piasek.
 • Madera 2019-08-27 19:22:07
  Ciekawe do kogo będą przemawiać do ŻYDÓW, CZY DO POLAKÓW.....BO POLACY ICH NIE ZAPRASZALI...ZOBACZYMY CO Z POLSKI WYWIOZĄ ZŁODZIEJE !
 • Padalec P.Grzelak 2019-08-25 14:51:10
  W tym samym czasie niestety Dulkiewicz i podobne szumowiny , dadzą w Gdansku popis chamstwa, podłości , głupoty i antypolskiego zaprzaństwa.. Z tego ma wynikać że to my napadliśmy na Niemcy w GLIWICACH !

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!