Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

2016 rokiem Chrztu Polski, Cichociemnych, Sienkiewicza i Nowowiejskiego

2016 rokiem Chrztu Polski, Cichociemnych, Sienkiewicza i Nowowiejskiego
Portret Henryka Sienkiewicza autorstwa Kazimierza Mordasewicza (fot. wikipedia.org, obraz w domenie publicznej)

W nocnych głosowaniach 22 grudnia posłowie wybrali patronów nadchodzących dwunastu miesięcy. Wśród osób jakie w 2016 będą patronować polskiej kulturze są noblista, dyrygent i polscy żołnierze walki zbrojnej. Będziemy też czcili 1050-lecie Chrztu Polski.

Sejm przyjął we wtorek uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tekście uchwały przypomniano słowa Stanisława Cata-Mackiewicza o autorze "Trylogii" - "My z niego wszyscy".

Propozycję ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza złożyła grupa posłów PiS. Okazją do ustanowienia patronatu jest fakt, że w przyszłym roku wypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.

W uchwale podkreślono, że Sienkiewicz to "pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości". "Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli" - czytamy.

Noblista dzieli tytuł z muzykiem

Ponad to sejm przyjął we wtorek podobną uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, dyrygenta, autora muzyki do "Roty". "Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" - głosi uchwała.

Za uchwałą głosowało 411 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Sejm ustanawia Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 r. w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego" - głosi uchwała, przygotowana przez posłów PSL.

"Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. (...) Jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" - czytamy w uchwale.

W przyszłym roku przypada 70. rocznica śmierci, a rok później - w 2017 r. - 140. rocznica urodzin twórcy.

Feliks Nowowiejski jest m.in. autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. W 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, 15 lipca 1910 r. utwór został po raz pierwszy wykonany przed pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie przez chór pod batutą kompozytora.

Jubileusz Chrztu Polski w roku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Kolejną datą, do której sejm przygotowuje obywateli, jest 1050 rocznica przybycia katolicyzmu nad Wisłę. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Izba wyraża nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej" - czytamy w uchwale.

Za przyjęciem uchwały głosowało 413 posłów. Przeciwko nie głosował nikt. Żaden z posłów nie wstrzymał się także od głosu.

"Chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji chrzest Polski, odbył się w Wigilię Paschalną, 14 kwietnia 966 roku. Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu (...) Sejm czci pamięć przełomowego w historii Polski wydarzenia, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I. Izba wyraża też nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej" - czytamy w uchwale, przygotowanej przez PiS.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 2016 rokiem Chrztu Polski, Cichociemnych, Sienkiewicza i Nowowiejskiego

  • Kibic 2015-12-23 21:38:07
    Dla mnie patronem roku 2016 powinien być Święty Mikołaj. Inaczej wszystko weźmie w łeb.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!