REKLAMA

Andrzej Duda ocenił działanie Trybunału Konstytucyjnego jako fatalne. Uważa, że łamie on prawo

 • Autor: PAP/GP
 • 22 marca 2016 17:53
Andrzej Duda ocenił działanie Trybunału Konstytucyjnego jako fatalne. Uważa, że łamie on prawo Prezydent udzielił wywiadu Radiu Maryja i Telewizji Trwam. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. W jego ocenie, obecna sytuacja jest "patowa". Trzeba rozwiązań na drodze politycznej - dodał.
• Prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja był pytany o sytuację dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego.

- W tej chwili ten spór jest sensu stricto prawnie nierozwiązywalny, ze względu na luki istniejące w polskim prawie i złamania prawa, do których już doszło, a których naprawić się już nie da. Jeżeli istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tego sporu, to dzisiaj trzeba rozwiązań na drodze politycznej - powiedział.

Podkreślił, że opozycja stawia kompletnie nierealne i sprzeczne z prawem warunki brzegowe.

- Jest sytuacja patowa. Niestety dużą rolę żeby do tej sytuacji doprowadzić odegrał Trybunał Konstytucyjny, także jego prezes, który, niestety, w ewidentny sposób ustawia się po jednej stronie sceny politycznej - powiedział prezydent.

Przeczytaj: Andrzej Duda o zamachach w Brukseli

Duda podkreślił, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, o co zabiegają m.in. politycy opozycji. Przypomniał, że Sejm obecnej kadencji zdecydował o nieważności wcześniejszego wyboru i powołał nowych sędziów.

- Jako prezydent dokonałem zaprzysiężenia pięciu sędziów wybranych przez parlament. W istocie dzisiaj w TK jest 15 sędziów. Oczekiwanie, że zaprzysięgnę teraz trzech sędziów, a więc będzie teraz de facto w Trybunale 18 sędziów, co byłoby ewidentnie sprzeczne z bezpośrednio brzmiącym artykułem konstytucji, jest po prostu absurdem. Ci wszyscy, którzy dzisiaj podnoszą takie postulaty, mówią krótko: niech prezydent w czytelny sposób złamie konstytucję. Takiej zgody z mojej strony nie będzie - zaznaczył.

- Nie widzę żadnych podstaw prawnych, i nie ma takich podstaw, dla których dzisiaj prezes Rzepliński może mówić: ci sędziowie mają prawo orzekania, a tamci nie mają, zwłaszcza że wszystkim sędziom wypłaca uposażenie sędziowskie, które jest wyższe niż uposażenie prezydenta RP, wyznaczył im miejsca pracy w Trybunale Konstytucyjnym - argumentował Duda.

Przygotowania do wywiadu, źródło: twitter.com/prezydentpl

Podkreślił, że ostatnie obrady TK przebiegały w kuriozalnej sytuacji, gdy w mediach był publikowany projekt wyroku.

- To sytuacja dla mnie jako prezydenta szokująca - ocenił. - Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

Przeczytaj: Ile lat może trwać pat wokół Trybunału Konstytucyjnego?

- Dla mnie jako prezydenta to kolejny dowód, że Trybunał funkcjonuje fatalnie. Do tego sytuacja, w której prezes Trybunału włącza się w polityczny spór po jednej z jego stron, choć powinien zachować bezstronność (...) Mało, okazuje się, że Trybunał kilkukrotnie łamie prawo, najpierw wzywając Sejm, żeby zaprzestał pracy (...) później prezes Trybunału dokonuje zmiany składu orzekającego, jeszcze w dodatku w konieczności stosuje procedurę cywilną, a taka zmiana jest ewidentnym naruszeniem przepisów procedury cywilnej - mówił.

Duda zaznaczył, że TK powinien stosować art. 7 konstytucji. Brzmi on:

- Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

- Tymczasem Trybunał nie stosuje ustawy, która została uchwalona przez polski parlament i weszła w życie, a więc jest obowiązującym prawem - powiedział prezydent.

- Mnie, jako prezydentowi, zależy na jednym - chcę mieć w Polsce uczciwy, pluralistyczny, rzetelny Trybunał Konstytucyjny, który będzie faktycznie oceniał zgodność z rozwiązań konstytucją, (...) który będzie działał i prospołecznie i propaństwowo - mówił Duda.

Jego zdaniem TK nie powinien stawać się rękawicą bokserską, używaną wobec zwycięzców wyborów parlamentarnych, z czym poprzednio rządzący nie chcą się pogodzić.

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

3 grudnia 2015 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy regulujące wybór trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm w miejsce sędziów, których kadencja upłynęła 6 listopada 2015 r. TK uznał też wtedy, że głowa państwa ma obowiązek "niezwłocznego" odebrania ślubowania od każdego nowo wybranego sędziego.

PO i część prawników mówiła, że prezydent musi teraz zaprzysiąc tych trzech "październikowych" sędziów. Prezes Rzepliński zapowiedział wówczas, że nie będzie wyznaczał do orzekania wybranych 2 grudnia 2015 r. i zaprzysiężonych przez Dudę pięciu nowych sędziów TK - dopóki nie wyjaśni się sprawa zaprzysiężenia trzech sędziów "październikowych".

7 stycznia br. TK umorzył sprawę uchwał Sejmu o wyborze 2 grudnia 2015 r. przez obecny Sejm 5 sędziów w miejsce tych wybranych w październiku oraz o braku mocy prawnej tamtego wyboru. W związku z tym Rzepliński włączył do orzekania w TK dwoje sędziów "grudniowych" - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (15 komentarzy)

 • Grzegorz 2016-03-29 18:18:17
  duda pajac po Trybunał Stanu kaczyński przed sąd powszechny za "sprawsto kierownicze". Oby czapa się należy! Przestępcy opanowali instytucje państwowe i rujnują Polskę.
 • pisowiec 2016-03-23 20:59:20
  Prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja Tyle tylko że tego gówna nikt nie słucha i nie zamierza tego robić. Równie dobrze mógł odwalić tą mowę do obrazu
 • życie jest okrutne! 2016-03-23 15:32:46
  Do Rafal: Słuszna uwaga lecz, Andrzej Duda pomylił się złemu Panu służy, Kaczuszka z silnymi korzeniami wychowany w wierze komuszków to zwykły oszust i hochsztapler, przekonaliśmy się o powyższym nie jednokrotnie. PiS doszedł do władzy dwukrotnie nokautując PO-PSL w 2015roku gdyż, jeden z prawicowców ujawnił największą w historii powojennej polski aferę gruntową w obrębach gmin masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych z "R' na "B" budowlane, właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania, w związku z powyższym brak jest operatów w powiatach lecz, ewidencja gruntów została zmieniona jak i mapy w zasobach geodezyjno kartograficznych, przestępstwa najcięższe z możliwych, nie trzeba być niedouczonym prawnikiem magistrem jak Zbigniew Ziobro oby tego nie widzieć, gdzie są w związku z powyższym należne rekompensaty finansowe dla właścicieli działek budowlanych i budynków w obrębach miast? w danych okolicznościach wartość majątków legalnie zgromadzonych całego życia nagle ukradziono , działając tym celowo na szkodę obrębów miast! Powyższy polityk prawicowy przejrzał dawno na oczy, niema jego wśród nich, nigdzie nie wszedł, ponieważ to oni nawijali PiS z komuszkami(wspólnikami 2005-2007 rozgrabienia majątku nordowego SLD-PiS, świętej pamięci tyko Andrzej Lepper ujawniał z mównicy sejmowej miliardowe defraudacje, Kaczyński nie uczcił nawet jednej jego rocznicy śmierci od zabójstwa ”wnioski wyciągnijcie sami zbieżność nie przypadkowa, również świętej pamięci ujawniał kulisy afery gruntowej” ).
 • Jan 2016-03-23 15:28:00
  A kim ten pan jest że podważa Konstytucje . A co ma trudności z logicznym myśleniem , czy czyta co chce . PIS tak ma być partią prawa a co robią. ze sądem sie nie dyskutuje i przede wszystkim Konstytucją. dobra zmiana na Partyjnych kolesi a tyle sie mówiła . Panie Prezydencie tak powiem a gdzie Pana obietnice wyborcze . Tak Puścicie nas z torbami niestety taka prawda
 • eugenkeruk 2016-03-23 12:10:34
  Przecież opozycja nie ma wpływu na rozwiązanie problemu ani politycznego ani prawnego, bo jej głos się liczy ani w rządzie ani w sejmie ani w publikatorach opanowanych przez PiS. Jedyny głos opozycji możesz usłyszeć na ulicy i jeszcze w prywatnych mediach. O co chodzi? Chodzi o to, aby zaprzestać manifestacji i publikacji, co będzie rozumiane, jako zgoda! Apele tego typu to naigrywanie się ze słabszego.
 • życie jest okrutne! 2016-03-23 11:09:05
  Do Rafal: Słuszna uwag lecz, Andrzej Duda pomylił się złemu Panu służy, Kaczuszka z silnymi korzeniami wychowany w wierze komuszków to zwykły oszust i hochsztapler, przekonaliśmy się o powyższym nie jednokrotnie. PiS doszedł do władzy dwukrotnie nokautując PO-PSL w 2015roku gdyż, jeden z prawicowców ujawnił największą w historii powojennej polski aferę gruntową w obcęgach gmin masowych zmian obaczeń gruntów rolnych z "R' na "B"budowlane,właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania brak jest operatów w powiatach lecz, ewidencja gruntów została zmieniona jak i mapy w zasobach geodezyjno kartograficznych przestępstwa najcięższe z możliwych, gdzie są w związku z powyższym należne rekompensaty finansowe dla właścicieli działek budowlanych i budynków w obrębach miast, którym w danych okolicznościach wartość majątków legalnie zgromadzonych życia nielegalnie ukradziono , działając celowo na ich szkodę! Powyższy polityk prawicowy przejrzał dawno na oczy, niema jego wśród nich, nigdzie nie wszedł, ponieważ to oni nawijali PiS z komuszkami!
 • wyborca 2016-03-23 10:00:27
  Do Tomek: Niestety, masz rację. HAŃBA MI!!! Wstydzę się okrutnie i nie śmiem ludziom w oczy spojrzeć. Zadziałało "ładne opakowanie" a wewnątrz... niestety, towar okazał się felerny.
 • tylko pytam 2016-03-23 09:52:29
  Do GIENEK1356: A ci teraz to co robią? A co Ty robiłeś w różnych komunistycznych organizacjach skoro tak dobrze jesteś poinformowany?
 • Rafal 2016-03-23 09:16:35
  Czlowiek ktory jest tak wielkim ignorantem i ktory bezwarunkowo podlega jednemu z poslow ma czelnosc podwazac zdanie profesorow....kim Ty jestes? w kontekscie znajomosci prawa nikim Ludzie obudzcie sie PO nie bylo dobre ale mozna znalezc inne opcje wiec dlaczego idziecie w strone PIS rozumiem starszych teskniacych za komuna gdzie im mowiono co maja robic, ale mlodzi ludzie??? czy chcecie uchodzic za nieudacznikow ktorzy sami nie potrafia decydowac o swoim losie? zastanowcie sie...
 • GIENEK1356 2016-03-23 08:37:12
  NIEMA CZEMU SIE DZIWIC ZE LUDZIE PRRACUJACY W POLSCE W WYMIARZE SPRAWIDLIWOSCI TAK POSTEPUJA I MOWIA SKORO PRAWA NAUCZLI ICH NA UCZELNIACH LUDZIE WYZNACZENI SZKOLENI I AKCEPTOWANI PRZEZ ROSJE LUB INNE WROGIE POLSCE PANSTWA - JEST TO TYPOWY SKUYEK WYCHOWANIA WIDOCZNY WYRAZNIE NA LYDZIACH DOROSLYCH KIEDY SA OD DZIECKA WYCHOWYWANI W NIENAWISCI DO INNYCH WARTOSCI JAK TO ROBIA MUZULMANIE I ZYDZI -NAIPIERW PRZYCZYNY -WYCHOWANIE NAUCZANIE PRZEZ CIEMNOTE A POTEM SKUTKI -PODKLADANIE BOMB-WYNARADAWIANIE -ZAWLASZCZANIE -KLAMSTWO W CELU ZNISZCZENIA I WSZELKA ZARAZA DLA KRAJU W KTÓRYM MIESZKAJAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.