REKLAMA

Andrzej Zybertowicz: Widzę zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i Polski

 • Autor: PAP/AT
 • 30 stycznia 2018 13:29
Andrzej Zybertowicz: Widzę zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i Polski Twarda obrona topornie robiona może przynieść Polsce wiele szkody - powiedział profesor Zybertowicz (Andrzej Zybertowicz, fot.zybertowicz.pl)

Gwałtowność reakcji izraelskiej być może ma źródło w tym, że zabrakło sygnałów wyprzedzających np. z naszej placówki w Izraelu o tym, że tam toczy się jakaś wewnętrzna gra polityczna, która rykoszetem może uderzyć w nas, że są w Izraelu podmioty polityczne lub biznesowe, które zagrają kartą polską w swoich sprawach - ocenił prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz.

 • Sejm uchwalił w piątek (26 stycznia) nowelizację ustawy o IPN.
 • W sobotę (27 stycznia) ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".
 • Na polu narracji widzę największe zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i dla Polski - powiedział  Zybertowicz.
 • Jak dodał, "dobra zmiana" może się "wywrócić", jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo narracyjne Polski na świecie.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z nią, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Czytaj też: Szczerski po spotkaniu z ambasador Izraela: Rozmowa była trudna

Prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz, pytany w radiu Wnet, co wraz z prezydentem Andrzejem Dudą zamierzają zrobić z tym, że przedstawiciele państwa Izrael wypowiadają się obraźliwie o Polsce, odparł, że "to pytanie powinno być skierowane do tych, którzy dysponują zasobami i instrumentami".

"Głównym dysponentem zasobów w naszym systemie politycznym jest premier; i on odpowiada bezpośrednio za instytucje, które mają możliwości i obowiązek ochrony polskiego wizerunku" - przypominał prof. Zybertowicz.

Czytaj też: Izrael chce zablokować ustawę reprywatyzacyjną?

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń w Auschwitz, prof. Zybertowicz ocenił, że "gwałtowność reakcji izraelskiej" być może ma źródło w tym, że zabrakło sygnałów wyprzedzających np. z naszej placówki w Izraelu o tym, "że tam toczy się jakaś wewnętrzna gra polityczna, która rykoszetem może uderzyć w nas (...), że są w Izraelu podmioty polityczne lub biznesowe, które zagrają kartą polską w swoich sprawach".

Zybertowicz ocenił, że w sytuacji, gdy zmieniła się przestrzeń informacyjna, należy zbudować "maszynę bezpieczeństwa narracyjnego", ponieważ w dzisiejszym świecie "narracja staje się bezpośrednim stykiem z przeciwnikiem".

Czytaj też: Gowin: Reakcja Izraela wynika z przekłamań

"Tak samo jak wydajemy miliardy złotych na sprawność i unowocześnienie naszego systemu bezpieczeństwa militarnego, musimy wydawać setki milionów złotych na precyzyjne punktowe rozpoznawanie tych miejsc, gdzie w przestrzeni światowego obiegu informacji tworzone są obrazy Polski - i przeciwdziałanie kłamstwom neutralizowanie nieporozumień i aktywne promenowanie tego, co jest pozytywnym naszym dorobkiem" - powiedział prof. Zybertowicz.

"W odróżnieniu od wielu rzeczy w polityce, które mogą być robione topornie, narracja w dzisiejszym świecie musi być robiona finezyjnie i inteligentnie" - podkreślił. "Twarda obrona topornie robiona może przynieść Polsce wiele szkody"- dodał.

"Na polu narracji widzę największe zagrożenia i dla obozu dobrej zmiany i dla Polski w ogóle" - mówił prezydencki doradca. Ocenił też, że "dobra zmiana może się wywrócić, jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo narracyjne Polski".

"Istotą rzeczy jest to, że polskie państwo musi uświadomić sobie nowe, wrażliwe pole aktywności, które nie może być traktowane, jako jedno z drugoplanowych" - powiedział. Dodał, że "nie możemy działać jednorazowo", potrzebna jest "zwarta konstrukcja", a wszystkie "działania muszą być kompleksowe". Pytany o to, kto miałby zbudować tę konstrukcję, odparł: "Odpowiedzialność spoczywa na premierze".

Prezydencki doradca zaznaczył też, że "od wizerunku Polski za granicą zależy to, jak łatwo polscy biznesmeni nawiązują kontakty i kontrakty". "Jeśli Polska ma zły wizerunek (...), to przekłada się to na koszty uprawiania biznesu, zarówno wielkich molochów, jak i spółek skarbu państwa i tysięcy kreatywnych polskich przedsiębiorców" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • WoWa 2018-02-14 12:00:08
  A kto zagrożenie spowodował ? Ja nie. Rozumiem, że chce Pan Zybertowicz usprawiedliwić zasieki na granicach, łapanki i aresztowania w godzinach porannych i nocnych oraz przygotowania do wojny z sąsiadami.
 • kubratek 2018-02-06 15:21:17
  Do Komuna wróciła: Głupi baranie, czy ty nie rozumiesz, że to nie My Polacy obrażamy "połowę Świata", tylko Nas obrażają i plują Nam w twarz ??? Czy ty w ogóle chodziłeś do jakiejś Szkoły ??? Twoje wypowiedzi świadczą o tym, że masz chęć wstąpić do PO a potem wyjechać do Berlina i podpisać Volkschlistę. Możesz też jechać do Hajfy.
 • :-) 2018-01-31 12:18:56
  Do Mr Remmoz: Jasna i w ramach pokazania że jesteśmy twardzi dajmy wszystkim po psyku. Wtedy z pewnością będą nas szanować. Taka polityka jaka władza. Widać że rządzą ci którzy zostali wychowani w komunie bo próbujemy udawać Związek radziecki. Tylko brakuje nam ich argumentów.
 • Mr Remmoz 2018-01-31 11:45:11
  Spokojnie, spokojnie. Tylko nikogo nie przepraszajmy, że żyjemy. Na pochyłe drzewo nawet i koza skacze.
 • Delaney 2018-01-31 08:59:34
  Zagrożeniem, są tacy tępi ludzie, jak ten cały zybertowicz!
 • Do_Volksdeutcha 2018-01-30 17:49:22
  Do do ciemnogrodu: Dziękuję za potwierdzenie mojej opinii o wyborcach PO. I jak napisałem nazywaj mnie jak chcesz - nizinami intelektualnymi też, akurat zdanie takich jak ty, i tobie podobnych niewiele mnie obchodzi (co uczyniłeś, za co dziękuję). W przeciwieństwie do ciebie, znam prawdę - i prawdy ani ty, ani nikt inny nie zagłuszy. Nie mam się czego wstydzić. Wynoś się do Niemiec, i tam głoś swoją wersję historii.
 • do ciemnogrodu 2018-01-30 17:13:38
  Do Do_Volksdeutcha: O czym ty piszesz? Widać że jak każdy PISlamistyczny wyborca nie masz pojęcia o tym co się dzieje. Co do antyfaszystów, tak mają się dzisiaj gorzej niż faszyści, rasiści i ksenofoby których PIS wspiera. Polska nie brała udziału w holokauście jako Państwo ale Polacy owszem brali często czynny udział. NIE O TO JEDNAK CIEMNIAKU Z NIZIN INTELEKTUALNYCH CHODZI. Chodzi o to że PIS nie pozwalając na mówienie o zbrodniach Polaków, zakłamuje prawdę, Podobni już robił w wielu innych przypadkach, na przykład żołnierzy wyklętych, z których wielu popełniło zbrodnie wojenne i robiąc bohatera wojennego z gościa który 3 grudnia spał do południa. Niemcy tak naprawdę w tym przypadku w ogóle nie mają znaczenia chociaż oczywistym jest że byli sprawcami wszystkich tych nieszczęść. Polacy im tylko pomagali ale niektórzy z dużą chęcią. Właśnie taka retoryka jak twoja jest stosowana przez PIS i dlatego właśnie nie mamy już przyjaciół w UE bo nawet Węgry głosują przeciwko nam tam gdzie widzą swój interes.
 • Do_Volksdeutcha 2018-01-30 16:34:04
  Do Komuna wróciła: Aha. Rozumiem. A więc w twoim mózgu świat wygląda tak - rządzi nami niedobry PiSlam, który zaprzecza wielkim prawdom historycznym. Na Wołyniu mordowaliśmy Ukraińców, w Polsce Żydów - i walczyliśmy z Niemcami którzy napadli nas, aby ratować z polskich obozów koncetracyjnych żydów i budować integrację europejską... Wszak każde dziecko wie że Hitler był polakiem. Następnie przegraliśmy II Wojnę Światową którą wywołaliśmy, i dostaliśmy się słusznie pod władzę Rosji. Obecnie prześladujemy "komunistów, antyfaszystów i innych demokratów" (a żebyś się nie zdziwił jest to cytat z REZOLUCJI przeciwko Polsce B8-0595/2017), czyli według twojej logiki PiS prześladuje sam siebie. Mam dosyć takich idiotów jak ty, ludzy nazywasz matołkami a sam jesteś ciemny jak ormowiec. Obecny rząd mówi prawdę - POLACY NIE BRALI UDZIAŁU W HOLOCAUŚCIE, NIEMCY NAPADŁY NA POLSKĘ I MORDOWAŁY POLAKÓW - a twoi germanofilscy idole (mówię tu o PO), twierdzą coś innego. Na takich jak ty kiedyś było określenie - Volksdeutsch. Jeżeli ci się tu nie podoba, to zostaw nas polskich "podludzi", i wynoś się do kraju wolności i postępu. I proszę nie odpowiadaj że jesteś polskim patriotą, bo opowiadasz się za kłamstwami historycznymi, i jesteś niczym więcej jak zdrajcą. Nazywaj mnie PiSlamistą, kaczystą, nazistom, czy jak tam chcesz. PRAWDY NIE ZMIENISZ.
 • Komuna wróciła 2018-01-30 15:49:17
  Do Bogdan Warturek: Z obserwacji - Niemcy obrażone, Francja obrażona, Rosja obrażona, Ukraina obrażona, teraz Izrael. Doprawdy trzeba być matołkiem żeby prowadzić taką dyplomację. Cały świat (w tym USA - nasz przyjaciel) mówi że rządzą nami ludzie o nienajwyższych lotach ale za to z dyktatorskimi zapędami tylko że oni tego nie rozumieją bo są na to zbyt niewyrafinowani.
 • Bogdan Warturek 2018-01-30 14:30:18
  Do Komuna wróciła: ty tak z głowy, czy z głupoty piszesz?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.