Błaszczak: sytuacja na granicy z Białorusią pokazuje możliwości złego działania osłabiającego nasze bezpieczeństwo

Dzisiejsza sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią pokazuje możliwości złego działania mającego na celu osłabienie naszego bezpieczeństwa - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Warsaw Security Forum.

Błaszczak podkreślił, że dzisiejsza sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią pokazuje możliwości złego działania mającego na celu osłabienie naszego bezpieczeństwa. "W połączeniu z działaniami wojskowymi takimi jak ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, czy przemieszczanie systemów obronnych w pobliże granic NATO, prowadzi do możliwej eskalacji i osłabiania bezpieczeństwa NATO i Unii i Europejskiej" - podkreślił szef MON.

W związku z tym - jak mówił - polityka euroatlantycka musi być solidarna i spójna. "Spójność i jedność pozostają warunkami skutecznej odpowiedzi strategicznej na te zagrożenia. Solidarność Zachodu i zasada niepodzielności bezpieczeństwa są punktem wyjścia dla skutecznych polityk odstraszania i obrony w obszarze euroatlantyckim" - zaznaczył Błaszczak.

"Od początku naszego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim, NATO było głównym fundamentem polskiej polityki bezpieczeństwa. Ta zasada pozostaje niezmieniona. Jednak nie wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa należą do domeny NATO" - powiedział minister.

W jego ocenie, inne wektory takie, jak Unia Europejska powinny także odgrywać swoją rolę, "z wyraźnym podziałem zadań i priorytetów". "Mogą na przykład podejmować pewne ważne dodatkowe zadania takie, jak wsparcie w zwalczaniu działań hybrydowych, czy ochrona i rozszerzenie łańcuchów dostaw energii, które są niezwykle ważne" - podkreślił Błaszczak.

"Polska zobowiązuje się do działania zgodnie z tymi zasadami. Budujemy zdolne siły obronne, które są gotowe bronić Polski, regionu. I w tym celu zapewniamy wiarygodny wkład we wspólną obronę" - zaznaczył szef MON.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Błaszczak: sytuacja na granicy z Białorusią pokazuje możliwości złego działania osłabiającego nasze bezpieczeństwo

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!