Brexit bez unijnego rynku dla Wielkiej BrytaniiPAP/GP - 17 stycznia 2017 13:46


• Wielka Brytania będzie dążyła nie do zachowania członkostwa w rynku UE, lecz do jak największego dostępu do niego - oświadczyła premier Theresa May we wtorek (17 stycznia).
• Dodała, że jej kraj będzie chciał wypracować ambitne porozumienie o wolnym handlu z UE.

Szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że jej kraj chce prowadzić handel z partnerami na całym świecie oraz że zaczęła już kontaktować się z innymi krajami w tej kwestii.

Dodała, że "jest otwarta" na propozycje porozumienia w sprawie nowej umowy celnej z UE.

May powiedziała, że chce, by negocjacje z UE w sprawie Brexitu zakończyły się w ciągu dwóch lat, zaznaczyła jednak, że porozumienie powinno być realizowane stopniowo, by uniknąć zbyt radykalnej zmiany. Premier Wielkiej Brytanii ostrzegła UE przed chęcią "ukarania" jej kraju za wystąpienie ze Wspólnoty.

- Nie byłoby to postępowanie przyjaciela - oceniła. - Droga przed nami będzie niekiedy niepewna, ale Wielka Brytania wyłoni się na jej końcu jako silniejszy kraj - zapewniła.

Z początkiem wyczekiwanego wystąpienia szefowej brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu zbiegł się największy wzrost notowań funta szterlinga od czerwca 2016 roku, gdy w referendum zapadła decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE - zauważa Reuters.