Byli prezydenci RP przeciwko wetu w Brukseli

Byli prezydenci RP przeciwko wetu w Brukseli
Byli prezydenci przestrzegają: Nie ma politycznej i społecznej zgody na antyeuropejski kurs (fot. Instytut B. Komorowskiego)

Wzywamy Prezydenta RP, Premiera i Rząd RP, do zaprzestania szantażowania pozostałych państw Unii Europejskiej groźbą weta wobec unijnego budżetu – piszą we wspólnym oświadczeniu byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

  • Europejski budżet, na który czeka cała Europa, nie może stać się zakładnikiem partyjnych czy wręcz wewnątrzpartyjnych rozgrywek o władzę na polskiej prawicy - piszą byli prezydenci RP we wspólnym oświadczeniu.
  • Nie istnieje jakaś unikalnie polska wersja praworządności, inna niż wersja europejska, której poszanowania domaga się jakoby polski rząd - tłumaczą byłe głowy państwa. 
  • Nie ma politycznej i społecznej zgody na antyeuropejski kurs, a żadna partia polityczna nie ma mandatu na jego realizację - deklarują byli prezydenci.

Zapowiadane przez polski rząd weto do unijnego budżetu to – zdaniem byłych prezydentów – „działanie szkodliwe dla Polski i jej miejsca w zjednoczonej Europie”.

Zobacz też: Weto dla budżetu Unii to droga do prowizorium, czyli mnóstwa strat i kłopotów

- My, byli Prezydenci Rzeczypospolitej, którzy nie szczędziliśmy sił w pracy na rzecz Polski wolnej, demokratycznej, bezpiecznej, rozwijającej się, szanowanej i wpływowej w rodzinie państw europejskich, wyrażamy dziś nasz niepokój i ostrzegamy! – czytamy we wspólnym oświadczeniu Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego mi Bronisława Komorowskiego, które jest reakcją na zapowiedzi rządu zawetowania unijnego budżetu z powodu powiązania wypłat z przestrzeganiem praworządności w danym kraju.

Zobacz też: Polska i Węgry jednym głosem w Brukseli. Co oznacza weto dla unijnego budżetu?

Prezydenci przyznają, że „złożenie przez państwo członkowskie weta do unijnego budżetu nie jest gestem nieznanym w historii Unii Europejskiej”. Dodają, że takie działanie, byłoby zrozumiałe i godne poparcia, gdyby europejski budżet był dla Polski niekorzystny lub niesprawiedliwy. - Ale tak nie jest! – twierdzą sygnatariusze oświadczenia, przypominając, że budżet został wynegocjowany przez rząd Mateusza Morawieckiego i przyjęty w lipcu z jego poparciem.

- To dobry budżet dla Polski i Polaków. Byliśmy i pozostaniemy największym beneficjentem unijnych funduszy – podkreślają byli prezydenci. - Środki z tego budżetu są natychmiast potrzebne Polakom do skutecznej walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii koronawirusa, w tym na obronę miejsc pracy i na wsparcie polskich przedsiębiorstw - dodają.

Byłe głowy państwa podkreślają w swoim liście: „europejski budżet, na który czeka cała Europa nie może stać się zakładnikiem partyjnych czy wręcz wewnątrzpartyjnych rozgrywek o władzę na polskiej prawicy”.

- Bilet na pojedynek, kto kogo załatwi – Ziobro Morawieckiego czy Kaczyński Ziobrę – nie jest wart miliardów euro! – czytamy również w oświadczeniu.

Byli prezydenci nie zgadzają się również z padającym ze strony rządowej uzasadnieniem weta – że domaganie się przez UE przestrzegania zasad praworządności jest zbyt głęboką ingerencją w wewnętrzne sprawy Polski i narusza jej suwerenność.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Byli prezydenci RP przeciwko wetu w Brukseli

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!