CBOS: 34 proc. zwolenników i 40 proc. przeciwników rządu; 39 proc. zadowolonych z premiera, 44 proc. - nie

CBOS: 34 proc. zwolenników i 40 proc. przeciwników rządu; 39 proc. zadowolonych z premiera, 44 proc. - nie
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PTWP

40 proc. ankietowanych deklaruje się jako przeciwnicy rządu, a 34 proc. jako jego zwolennicy; 44 proc. badanych jest niezadowolonych, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, 39 proc. odnosi się do tego z aprobatą - wynika z majowego sondażu CBOS.

  • Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w maju do zwolenników rządu należy 34 proc. ankietowanych (w porównaniu z kwietniem oznacza to wzrost o 1 pkt proc.).
  • Tak jak w poprzednim badaniu, 40 proc. badanych deklaruje się jako przeciwnicy rządu, a 21 proc. określa swój stosunek do rządu jako obojętny (spadek o 2 pkt proc.).
  • CBOS podkreśla w najnowszym badaniu, że zmienił się na plus ogólny bilans działalności rządu. W tym miesiącu pozytywnie oceniło działania rządu Morawieckiego od początku sprawowania władzy 41 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt procentowe), a przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).

Zgodnie z sondażem, niespełna dwie piąte badanych (39 proc.) uważa, że polityka rządu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce (w porównaniu z kwietniem jest to wzrost o 4 punkty procentowe).

Natomiast prawie połowa (48 proc.) ankietowanych jest zdania, że polityka rządu nie daje nadziei na poprawę sytuacji gospodarczej (spadek o 6 pkt proc.). 13 proc. badanych nie podejmuje się oceny (wzrost o 2 pkt proc.)

W maju nieco lepiej wyglądają też oceny premiera, lecz ta poprawa sprowadza się wyłącznie do spadku liczby jego przeciwników. Odsetek osób wyrażających zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Morawiecki, pozostaje taki sam jak w kwietniu i wynosi 39 proc.; natomiast 44 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.) jest niezadowolonych z tego, że Morawiecki pełni funkcję premiera.

CBOS podsumowuje, że w maju w porównaniu z ubiegłym miesiącem odnotowuje się niewielką poprawę ocen rządu. Zwraca uwagę, że obecne oceny urzędującego gabinetu są najlepsze od października ubiegłego roku. Zmiana polega przede wszystkim na tym, że ubyło opinii krytycznych.

"W największym stopniu poprawiły się oceny polityki gospodarczej obecnego gabinetu, w niewielkim stopniu na plus zmienił się również ogólny bilans jego działalności. Dzięki spadkowi liczby głosów krytycznych nieco lepiej wyglądają również oceny premiera Mateusza Morawieckiego. Jednak liczba zwolenników rządu zmieniła się nieznacznie, zaś odsetek jego przeciwników pozostaje taki sam jak w kwietniu" - czytamy w podsumowaniu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (372) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osób.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CBOS: 34 proc. zwolenników i 40 proc. przeciwników rządu; 39 proc. zadowolonych z premiera, 44 proc. - nie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.216.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!