Co dalej z rezydentami? Piotr Duda apeluje do ministra zdrowia

Co dalej z rezydentami? Piotr Duda apeluje do ministra zdrowia
Piotr Duda liczy, że minister zdrowia będzie zwolennikiem zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, do której trzeba wpisać wszystkich pracowników niemedycznych (fot.shutterstock)

Piotr Duda - przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” - zaapelował by na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił informacje na temat negocjacji z rezydentami.

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Duda powiedział, że "Solidarność" liczy, że minister zdrowia "będzie zwolennikiem zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, do której trzeba wpisać wszystkich pracowników niemedycznych".

Dodał, że pracownicy ci są w systemie i skoro pracują, to znaczy, że są potrzebni. "Dlatego też zwróciłem się do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, obecnie przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, aby na posiedzeniu RDS 16 lutego minister Szumowski przedstawił informacje na temat negocjacji z rezydentami i co dalej ma zamiar robić" - dodał szef NSZZ "Solidarność".

Przypomniał też, że w ramach Rady funkcjonuje podzespół ds. ochrony zdrowia, "który jest powołany po to, aby działać w sytuacjach kryzysowych".

Na pytanie, czy ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę to sukces "Solidarności" powiedział, że "na pewno, bo ta ustawa dotyka 1,2 mln pracowników z rodzinami i poświęciliśmy wiele lat, aby takie przepisy wreszcie zostały uchwalone".

Czytaj też: Kolejne rozmowy ministra zdrowia i rezydentów 1 lutego

Zapytany, czy podziela obawy ekspertów i polityków, którzy spodziewali się, że rząd pod kierownictwem premiera Morawieckiego pójdzie bardziej w kierunku liberalnym podkreślił, że ma nadzieję, że "tak się nie stanie, a swój optymizm czerpię z dotychczasowych kontaktów z panem premierem i z jego deklaracji".

Dodał, że pamięta "konferencję na temat układów zbiorowych pracy, jako elementu społecznej gospodarki rynkowej, w której uczestniczył Mateusz Morawiecki jeszcze jako wicepremier. Wtedy przywoływaliśmy art. 20 naszej Konstytucji, który mówi o społecznej gospodarce rynkowej. I potem w swoim expose premier Morawiecki, chyba jako pierwszy szef rządu zauważył, że artykuł jest w Konstytucji, że potrzebna jest równowaga między gospodarką rynkową, a sprawami społecznymi, że musi być dialog między związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co dalej z rezydentami? Piotr Duda apeluje do ministra zdrowia

  • życzliwy 2018-01-29 09:02:37
    Pan duda obiecał już górnikom z Makoszów swoją pomoc i skończyło się zamknięciem i pacyfikacją kopalni dlatego przestrzegam Rezydentów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.213.63.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!