PARTNERZY PORTALU

Czarnek (PiS) o decyzji SN ws. emerytur b. funkcjonariuszy służb PRL: wyłącznie indywidualna ocena jest niemożliwa

Biorąc pod uwagę skład orzekający trudno było oczekiwać innego wyroku - ocenił w rozmowie z PAP poseł PiS Przemysław Czarnek, komentując uchwałę SN ws. emerytur b. funkcjonariuszy służb PRL. Jego zdaniem, wyłącznie indywidualna ocena jest niemożliwa.

Izba Pracy Sądu Najwyższego orzekła w środowej uchwale, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka.

Zdaniem Czarnka "biorąc pod uwagę skład orzekający i przewodniczącego sędziego Józefa Iwulskiego, trudno było oczekiwać innego wyroku". "Osoby kojarzone, bezpośrednio uczestniczące w PRL-owskim aparacie władzy do 1989 roku od 30 lat bronią się przed dekomunizacją, lustracją i jakimkolwiek rozliczeniem z aparatem państwa totalitarnego zawsze tą samą argumentacją - +nie jest możliwa odpowiedzialność zbiorowa. Sądźcie nas indywidualnie+" - stwierdził.

Według posła PiS "wyłącznie indywidualna ocena jest niemożliwa i prowadzi do paraliżu procesu przywracania sprawiedliwości materialnej, jako wartości nadrzędnej". "Z tego powodu dzisiejsze orzeczenie Sądu Najwyższego musi być ocenione negatywnie" - zaznaczył.

"W przypadku ustawy dezubekizacyjnej obniżyliśmy emerytury do normalnego, standardowego poziomu, a nie zabraliśmy emerytury osobom, które bezpośrednio brały udział i pracowały w aparacie państwa totalitarnego, i nie ma tu nic sprzecznego z zasadami praworządności" - podkreślił Czarnek.

Uchwała SN została zainicjowana pytaniem prawnym, które w końcu listopada ub.r. zadał Sąd Apelacyjny w Białymstoku, rozpatrując apelację od wyroku ws. odwołania od decyzji MSWiA o ponownym przeliczeniu emerytury byłego funkcjonariusza z PRL.

SA zapytał, czy do obniżenia emerytury byłego funkcjonariusza służb PRL wystarczające jest kryterium "pełnienia służby na rzecz państwa totalitarnego", czy też powinno się dokonywać oceny indywidualnych czynów poszczególnych funkcjonariuszy. Ponadto SA zapytał, czy jeśli uzna się, że formalny fakt pełnienia służby w PRL jest wystarczający do ponownego przeliczenia emerytury, to czy powinno to skutkować ponownym obniżeniem świadczenia emerytalnego wobec funkcjonariusza, któremu już na podstawie wcześniejszych przepisów - w 2009 r. - obniżono to świadczenie.

W uchwale SN przesądził, że powinno się dokonywać oceny indywidualnych czynów poszczególnych funkcjonariuszy przy sprawach o obniżenie ich emerytur. "SN uważa, że trzeba wreszcie rozstrzygnąć te wątpliwości, bo sprawa tej ustawy i jej stosowania toczy się już kilka ładnych lat i brak jest jakichś jednoznacznych wytycznych, w jakim kierunku rozumieć te przepisy i jak je stosować" - powiedział w uzasadnieniu uchwały siedmiu sędziów SN prezes Izby Pracy sędzia Józef Iwulski.

Zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną, czyli nowelizacją przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb, która zaczęła obowiązywać w październiku 2017 r., emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys. zł, renta rodzinna - 1,7 tys. zł. Na mocy tych przepisów obniżono emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). W konsekwencji obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czarnek (PiS) o decyzji SN ws. emerytur b. funkcjonariuszy służb PRL: wyłącznie indywidualna ocena jest niemożliwa

  • ivo 2020-10-11 18:52:10
    Panie Czarnek odpowiedzialność zbiorowa typowa dla niemieckiego nazizmu i stalinizmu. Sprawiedliwość materialna, dziejowa, jak na profesora prawa i ministra naprawdę pięknie. Trzeba przypomnieć, że uchwała SN dotyczy sprawy Aleksego T. Funkcjonariusz ten odszedł na emeryturę 40 lat temu, ma obecnie ponad 96 lat. Dwa razy obniżono mu emeryturę, jako milicjantowi, służącemu w kompanii operacyjnej w latach 1950-1980. Na podstawie pierwszej ustawy represyjnej z 2009 r. ustalono wysokość emerytury w kwocie ok. 1180 zł miesięcznie (wskaźnik podstawy obniżono z 2,6 na 0,7 % ). W oparciu o drugą ustawę represyjną z 16 grudnia 2016 r., która wprowadziła przelicznik 0 proc. za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa, wyliczono Aleksemu T. emeryturę w kwocie 91 zł 27 gr. W efekcie przyznano świadczenie równe najniższej emeryturze z ZUS - 1209 zł /razem z dodatkiem pielęgnacyjnym/. Od wydania decyzji minęło trzy lata i nikomu nie przeszkadza, że prawie 100. letniemu, schorowanemu, niewidomemu człowiekowi, zwolnionemu ze służby 40 lat temu, wobec którego niema żadnych zarzutów, zabiera się w 2009 roku kilkaset złotych, a następnie w 2017 kolejne 200 złotych i z łaski naszej wielkiej Ojczyzny daje mu się 1000 złotych, bo z nowych wyliczeń należy mu się niecałe 100 złotych. To naprawdę wielki katolicki gest demokratycznego państwa prawnego. Trzeba też pamiętać, że od kilkunastu miesięcy sprawą zajmuje się kilkunastu sędziów. Ot, prawdziwe państwo prawa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!