PARTNERZY PORTALU

Do końca roku projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych

Do końca roku projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych
Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Witold Kołodziejski (fot. mat.pras.)

Do końca roku powstanie pierwszy projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Witold Kołodziejski na posiedzeniu komisji senackich.

Kołodziejski był obecny na wspólnym posiedzeniu senackich Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Posiedzenie seminaryjne poświęcone było unijnej reformie prawa ochrony danych osobowych i wyzwań, które stoją przed Polską w tym obszarze.

Sekretarz stanu w MC zaznaczył, że choć rozporządzenie o ochronie danych osobowych, przyjęte przez KE w 2012 r. jest prawem bezpośrednio obowiązującym, to pozostawia mu niektóre kwestie do uregulowania lub doprecyzowania przez prawo krajowe.

"Tych poszczególnych przypadków, zmian w poszczególnych aktach prawnych jest bardzo dużo, dzisiaj trudno to jest szczegółowo oszacować, ale przynajmniej kilkaset aktów prawnych będzie trzeba przeanalizować pod kątem ewentualnych zmian" - uważa Kołodziejski.

W związku z tym, jak dodał, potrzebna będzie nowa ustawa o ochronie danych osobowych, którą będzie przygotowywać Ministerstwo Cyfryzacji. "Dokument kierunkowy planujemy przygotować do końca tego roku i wtedy będziemy poddawać go szerokim konsultacjom" - zadeklarował.

Zdaniem Kołodziejskiego nowa ustawa jest potrzebna ze względu na konieczność elastyczności i dostosowania jej do postępu technologicznego, a obecna ustawa o ochronie danych osobowych "po 20 latach jest archaiczna". "Mamy świadomość, że prawo nie nadąża za postępem technologicznym" - dodał.

Generalny Inspektor Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa podkreślała, że unijne rozporządzenie zakłada wzmocnienie pozycji niezależnych organów ochrony danych osobowych. "W związku z tym w projekcie ustawy ministerstwo będzie chciało uwzględnić, rozliczanie, a nie nakazywanie organom ochrony danych osobowych" - powiedział Kołodziejski.

Jak dodał, konstruując projekt nowej ustawy ministerstwo będzie chciało promować mechanizm ochrony prywatności na etapie projektowania konkretnych rozwiązań oraz na poziomie ustawień domyślnych urządzeń cyfrowych, które dziś jego zdaniem są zbyt otwarte na wyciek prywatnych danych.

Według Kołodziejskiego rozporządzenie UE o ochronie danych osobowych i jego implementacja w Polsce to szansa do budowy zaufania przy wzajemnych relacjach między "obywatelami a biznesem". Jednocześnie, jak zaznaczył, całe przedsięwzięcie to wyzwanie ze względu na bardzo dużą ilość danych, które są przetwarzane oraz skalę przyrostu tych danych.

Bielak-Jomaa uznała, że istotne jest zapewnienie spójnosci między rozporządzeniem UE a polskimi przepisami ochrony danych osobowych. "Istotne jest, żebyśmy widzieli tę reformę jako całość, ale żebyśmy mieli też na względzie, że będziemy musieli dokonać całości regulacji, podejmować w związku z tym działania o charakterze kompleksowym" - powiedziała.

Czytaj też: MŚ: Cięcia w Puszczy Białowieskiej mają zapewnić bezpieczeństwo m.in. turystom

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do końca roku projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!