Donald Trump skieruje Gwardię Narodową na granicę z MeksykiemPAP - 05 kwietnia 2018 06:40


Prezydent Donald Trump w najbliższym czasie skieruje oddziały Gwardii Narodowej do wzmocnienia granicy z Meksykiem - poinformowała szefowa resortu bezpieczeństwa narodowego Kirstjen Nielsen podczas konferencji prasowej w Białym Domu w środę.

Kirstjen Nielsen poinformowała, że prezydent podpisze odpowiednie rozporządzenia w "najbliższym czasie".

Dzień wcześniej, we wtorek, amerykański prezydent powiedział, że zamierza wzmocnić południową granicę USA regularnymi oddziałami wojska, a nie złożonymi z rezerwistów oddziałami Gwardii Narodowej.

Skierowanie oddziałów Gwardii Narodowej na południową granicę - jak argumentowała minister Nielsen - "po raz pierwszy w ciągu dekady zapewni pełne egzekwowanie prawa na granicy z Meksykiem".

Szefowa resortu bezpieczeństwa narodowego pytana o liczebność oddziałów Gwardii Narodowej, jakie zostaną skierowane do wzmocnienia bezpieczeństwa południowej granicy USA powiedziała tylko, że siły te "będą znaczące" jednak na ujawniła, jakie zadania zostaną powierzone "gwardzistom" na granicy, ani jaki będzie orientacyjny koszt tej operacji.

Prezydent USA nie może w okresie pokoju samodzielnie zmobilizować oddziałów Gwardii Narodowej, ponieważ ten rodzaj sił zbrojnych składający się z 54. autonomicznych organizacji w okresie pokoju podlega gubernatorom poszczególnych 50. stanów amerykańskiej federacji i władzom trzech terytoriów powierniczych USA (Portoryko, Wyspy Guam i Wyspy Dziewicze).

Prezydent Stanów Zjednoczonych w okresie pokoju może samodzielnie zmobilizować tylko oddziały Gwardii Narodowej w stołecznym okręgu wyłączonym w Dystrykcie Kolumbii (Washington District of Columbia - Washington D.C.).

Poszczególne stanowe i terytorialne organizacje Gwardii Narodowej złożone są ze stałego korpusu oficerskiego i z personelu administracyjnego oraz z żołnierzy rezerwy, którzy obok innego zatrudnienia, otrzymują wynagrodzenie za okresowe szkolenie i mogą być w razie potrzeby - jak np. w przypadku klęsk żywiołowych - zmobilizowani przez gubernatorów stanów.

Jak wyjaśniła szefowa resortu bezpieczeństwa narodowego, prezydent omawiał plany rozmieszczenia oddziałów Gwardii Narodowej z gubernatorami czterech stanów graniczących z Meksykiem.

Jednocześnie minister Nielsen wezwała Kongres, który do przyszłego poniedziałku ma wiosenną przerwę w obradach do "przyznania dodatkowych funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem".

Kongres w ramach przyjętej w ub. miesiącu ustawy o wydatkach rządu federalnego w bieżącym, 2018 roku fiskalnym, przyznał na "wzmocnienie bezpieczeństwa" granicy USA z Meksykiem 1,5 mld USD zamiast 25 mld USD, jakich domagała się administracja prezydenta Trumpa.

Zdaniem niektórych komentatorów niespodziewana decyzja amerykańskiego prezydenta o skierowaniu Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem zmierza do zwiększenia presji na amerykańskich ustawodawców, aby przyznali dodatkowe fundusze na realizację sztandarowej obietnicy Trumpa, jaką była budowa muru.

Innym, pojawiającym się w mediach wyjaśnieniem tej decyzji są podawane przez Fox News, ulubioną telewizję prezydenta Trumpa, informacje o zmierzającym w kierunku USA marszu mieszkańców państw Ameryki Środkowej.

Uczestnicy marszu rzekomo zamierzają sforsować granicę USA w nadziei na otrzymanie azylu politycznego.

W przeszłości republikański prezydent George W. Bush w porozumieniu z Kongresem i gubernatorami graniczących z Meksykiem stanów Teksas, Nowy Meksyk, Arizona i Kalifornia skierował na granicę z Meksykiem kilka tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej w latach 2006-2008.

Podobnie postąpił na wniosek ustawodawców z obu partii politycznych reprezentowanych w Kongresie demokratyczny prezydent Barack Obama, który skierował do rejonu przygranicznego 1200. żołnierzy Gwardii Narodowej.

W obu przypadkach żołnierze Gwardii Narodowej nie mogli być skierowani do typowo policyjnych zadań jak np. zatrzymywania i deportowania nielegalnych imigrantów, ale mieli tylko zadania wspomagające funkcjonariuszy Straży Granicznej (Border Patrol) - odbywali szkolenia, pomagali w naprawach oraz obsługiwali stanowiska kamer i czujników na granicy.