Dymisje wiceministrów: Szef Kancelarii Premiera będzie proponował redukcję w ministerstwach

Dymisje wiceministrów: Szef Kancelarii Premiera będzie proponował redukcję w ministerstwach
Premier zredukuje liczbę wiceministrów (fot.premier.gov.pl)

Szef KPRM Michał Dworczyk będzie po kolei proponował redukcję kolejnym ministrom, a na końcu rozstrzygnie to pan premier Mateusz Morawiecki - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  • Jestem w przededniu systemowej reformy, dlatego redukcja liczby wiceministrów byłaby dla mnie wyzwaniem - powiedział Gowin.
  • Jak dodał, nie wie, ilu spośród wiceministrów jego resortu może zostać zdymisjonowanych.
  • Zaznaczy, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.

Gowin pytany w TVN24 o nominację na wiceministra finansów Tomasza Robaczyńskiego podkreślił, że wszedł on w miejsce opuszczone po byłej podsekretarz stanu, a obecnej minister finansów Teresie Czerwińskiej.

Dopytywany o zapowiadane przez premiera Mateusza Morawieckiego dymisje wiceministrów odpowiedział w kontekście resortu, którym kieruje, że nikt z nim na ten temat nie rozmawiał. Jak dodał w jego resorcie jest obecnie czterech wiceministrów, podobnie jak w poprzednich rządach.

Gowin pytany, ilu spośród nich pozostanie na swoich stanowiskach odpowiedział, że nie wie tego.

"Jestem w przededniu realizacji wielkiej reformy, bo to jest rzeczywiście systemowa zmiana. Redukcja liczby wiceministrów byłaby dla mnie wyzwaniem - nie ukrywam, ale decyzja należy do premiera - podporządkuje się każdej decyzji" - zadeklarował.

Tzw. "konstytucja dla nauki", zwana również "ustawą 2.0" ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Wyjściowy projekt ustawy Gowin przedstawił we wrześniu 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Czytaj też: Koniec z premiami i nagrodami dla ministrów i wiceministrów

Gowin przypomniał, że zgodnie z zapowiedzią premiera to szef KPRM Michał Dworczyk dokonuje analizy sytuacji w resortach.

"Będzie po kolei kolejnym ministrom proponował redukcję, a na końcu rozstrzygać (to) będzie pan premier" - dodał szef resortu nauki.

Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Szef rządu mówił też, że o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.

W czwartek - zgodnie z zapowiedzią premiera wygasają powołania wiceministrów, którzy pełnili swoje funkcje w rządzie Beaty Szydło. Jak podkreśliła natomiast rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska obecnie trwa przegląd resortów, a każdy z nich jest zobowiązany do przeprowadzenia audytów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dymisje wiceministrów: Szef Kancelarii Premiera będzie proponował redukcję w ministerstwach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!