Dziemianowicz-Bąk: w tym tygodniu trafi do Sejmu projekt ustawy o zawodzie psychologa

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała we wtorek, że w tym tygodniu zostanie złożony w Sejmie projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Posłanka zaprosiła też wszystkich parlamentarzystów i stronę rządową do poparcia tego projektu.

Przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. ustawowego uregulowania zawodu psychologa posłanka Dziemianowicz-Bąk, informując na wtorkowej konferencji prasowej o zamiarze złożenia projektu, podkreśliła, że został on poddany szerokim konsultacjom społecznym, w których wzięło udział ponad 50 podmiotów. Zgłoszono ponad 600 poprawek, które znalazły się w ostatecznym projekcie ustawy.

Projekt przeszedł też konsultacje resortowe. "Rozmawialiśmy i daliśmy szanse na zaopiniowanie projektu resortowi edukacji, resortowi właściwemu do spraw pracy, a także Ministerstwu Zdrowia. Wszystkie te podmioty pozytywnie wypowiedziały się na temat inicjatywy uregulowania zawodu psychologa" - zaznaczyła posłanka.

Zwróciła też uwagę, że ogromny udział w pracach nad tym projektem mieli przedstawiciele i przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Dziemianowicz-Bąk zaprosiła też wszystkich parlamentarzystów i wszystkie parlamentarzystki do poparcia projektu tej ustawy.

"Zapraszam stronę rządową do tego, żeby ponad politycznymi podziałami pochyliła się na tym projektem ustawy i go przyjęła jak najszybciej. To najbardziej i najrzetelniej skonsultowany projekt ustawy dotyczący zawodu psychologa od lat" - zaznaczyła posłanka Lewicy.

Obecny na konferencji dyrektor klubu Lewicy do spraw legislacji Dariusz Standerski podkreślił, że prezentowany projekt to bardzo ważny krok w kierunku realizacji konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

Standerski zaznaczył, że całościowo reguluje on pracę psychologów, całościowo reguluje zasady i standardy świadczenia usług psychologicznych.

"Przede wszystkim, co bardzo ważne, projekt ustawy porządkuje definicję i wyznacza granicę zawodu psychologa i współpracę między psychologami, którzy świadczą usługi psychologiczne, a także tymi, którzy pracują naukowo" - powiedział dyrektor klubu Lewicy ds. legislacji.

Zaznaczył, że projekt precyzyjnie reguluje, w jaki sposób psychologowie będą nabywać prawo do wykonywania zawodu i nie ignoruje tych, którzy już go wykonują, bo "daje im przestrzeń do dostosowania się do przepisów ustawy".

Według niego dzięki temu psychologowie uzyskają swój samorząd zawodowy. Dzięki niemu "będą mogli wyznaczać standardy świadczenia usług psychologicznych" i zasad zdrowia psychicznego.

Projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów określa zasady i warunki uzyskiwania prawa wykonywania zawodu psychologa, jego wykonywania, organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego psychologów. Rozszerza definicje i katalog działań psychologicznych o dokumentację psychologiczną i standardy pracy psychologa. Ponadto przepisy określają zawód psychologa jako zawód zaufania publicznego.

Przewiduje m.in. zastąpienie stażu zawodowego jako przygotowania psychologa stażysty do należytego wykonywania zawodu psychologa na formę współpracy z opiekunem. Po uzyskaniu od prezydium regionalnej rady psychologów czasowego prawa do wykonywania zawodu na 24 miesiące psycholog ten ma współpracować z opiekunem w sprawach rozwoju zawodowego.

Nowa ustawa reguluje też prawo do wykonywania zawodu. Ma ono przysługiwać z chwilą wpisania na regionalną listę psychologów. Może być na nią wpisana osoba, która uzyskała w Polsce dyplom magistra na kierunku psychologia lub uzyskała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej. Rozważane jest także wprowadzenie do nowych przepisów wymogu odbycia jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia.

Projekt określa szczegółowo funkcjonowanie samorządu zawodowego psychologów. W przepisach podkreślono, że "jest on niezależny i w wykonywaniu swoich zadań podlega wyłącznie przepisom powszechnie obowiązującym". Przynależność do niego ma być dla psychologów obowiązkowa. Do organów samorządu mają należeć m.in. Krajowy Zjazd Psychologów, Krajowa Rada Psychologów, Krajowa Komisja Rewizyjna, Krajowa Komisja Odpowiedzialności Zawodowej i Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dziemianowicz-Bąk: w tym tygodniu trafi do Sejmu projekt ustawy o zawodzie psychologa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!