Eksperci oceniają pytania z referendum: są nieprecyzyjne

Eksperci oceniają pytania z referendum: są nieprecyzyjne
Pytania zaproponowane przez prezydenta Komorowskiego są nieprecyzyjne - oceniają eksperci. Fot. youtube.com
  • Autor: PAP
  • Dodano: 01-09-2015 08:33

Pytania zaproponowane w referendum 6 września są nieprecyzyjne i nie wskazują, w jakim kierunku miałyby iść ewentualne zmiany - podkreślali eksperci podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie.

Na tydzień przed referendum w Sejmie odbyła się konferencja "Referendum 2015: za czy przeciw proponowanym rozwiązaniom?", organizowana przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego. 

Eksperci zastanawiali się nad możliwością wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych; przyglądali się też kwestii finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

"Nie wiemy, za czym głosujemy"

W przypadku obu kwestii padały zastrzeżenia dot. sformułowania pytań referendalnych.
Prof. Bartłomiej Michalak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zwracał uwagę, że w przypadku pytania o jednomandatowe okręgi wyborcze, które brzmi: "czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu" - tak naprawdę "nie wiemy, za czym głosujemy" - równie dobrze może chodzić o wprowadzenie systemu większościowego, jak i na przykład mieszanego.

Pozytywnym skutkiem referendum - dodał - może być jednak rozpoczęcie "poważnej debaty publicznej" na temat systemu wyborczego.

"Deformacja wyników wyborów"

Tematem dyskusji były też wady i zalety JOW-ów. Prof. Krzysztof Skotnicki z Uniwersytetu Łódzkiego mówił, że "parlament powinien odzwierciedlać poglądy społeczeństwa", tymczasem system okręgów jednomandatowych powoduje deformację wyników wyborów. Na czym mogłaby ona podlegać? W 10 przykładowych okręgach jednomandatowych startuje dokładnie pięć tych samych partii - wyjaśniał Skotnicki.

Dwie partie - mówił dalej - które uzyskały najwięcej głosów w skali wszystkich tych okręgów i łącznie mają 55 proc. głosów, nie uzyskują żadnego mandatu. A partie, które mają poparcie 10-15 proc. mają reprezentację, bo wygrywają w swoim okręgu wyborczym, a w skali 10 okręgów liczba głosów oddana na te partie jest znikoma - tłumaczył Skotnicki.

Zmienić zasady wykonywania mandatu poselskiego?

Prof. Wojciech Orłowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ocenił, że na razie dyskusja nie toczy się wokół problemu, jakiej zmiany systemu wyborczego chcą Polacy, ale wokół tego, że "w ogóle chcą zmiany".

Dodał, że do zmiany relacji między posłem a wyborcą, co podnoszą zwolennicy JOW-ów, nie trzeba zmiany prawa wyborczego.

Wystarczy zmienić zasady wykonywania mandatu poselskiego" - uważa Orłowski. "Dyskusja nad zmianą prawa wyborczego do Sejmu musi także dotyczyć dyskusji nad tym, jak wygląda Senat - dodał. Jak zauważył, wprowadzenie JOW-ów w wyborach do Senatu nie przyniosło zasadniczych zmian w relacjach między wyborcą a senatorem.
Drugi z paneli dotyczył pytania o finansowanie partii, które brzmi: "czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa".

"Podręcznikowy przykład populizmu"

O ile pytanie dotyczące JOW-ów jest na dużym poziomie niejednoznaczności, to jednak wyznacza jakiś kierunek zmian - mówił Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale już pytanie dotyczące finansowania może oznaczać zmiany w obu kierunkach - likwidację finansowania partii z budżetu, ale i zwiększenie finansowania z budżetu - ocenił.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Eksperci oceniają pytania z referendum: są nieprecyzyjne

  • Nick 2015-09-01 09:03:17
    Co z tego że kukiz jest kiepskim politykiem- nie znaczy to że referendum jest nie istotne. A mówienie że ordynacja wyborcza-podstawa całej demokracji- nie ma znaczenia i jest jak zeszłoroczny śnieg to kpina z chyba rzeczywiście głupich Polaków, jeśli w to wierzą. Ta zmiana jest zasadnicza ponieważ zmienia podstawę. Obecnie partie się zmieniają a politycy są ciągle ci sami, zaś w okręgach jednomandatowych każdy polityk będzie rozliczony, jeśli obiecywał jedno a robił coś zupełnie innego- nikt na niego nie zagłosuje. Zaczyna już to działać na szczeblach lokalnych, ludzie patrzą uczą się i rozliczają. Angażują się, mogą więc chcą coś zmienić. Finansowanie partii z podatków- kolejny mit. Czy któryś polityk przyszedł do ciebie i spytał co chcesz- raczej nie bo zawsze przechodzą ustawy korzystne dla określonego lobby. Czyli politycy 2 razy was robią w balona. Wystarczy że wykupią liderów partii rządzącej , a dyscyplina partyjna wszystko załatwi. A na poziomie całego kraju nikt nie wykupi wszystkich polityków. Z resztą zawsze jest potrzebny nadzór odpowiednich służb antykorupcyjnych. Co do rozstrzygania na rzecz przedsiębiorcy- to chyba też podstawa prawa w cywilizowanym świecie- założenie niewinności., a oskarżyciel ma udowodnić że tak nie jest. Zmarnowanie tej szansy to będzie wielki błąd, na długie lata.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!