PARTNERZY PORTALU

Francja: wzrost liczby przypadków antysemityzmu o prawie 70 proc.

Francja: wzrost liczby przypadków antysemityzmu o prawie 70 proc.
Według raportu Agencji Praw Podstawowych we Francji po rekordowym roku 2015 r. liczba antysemickich aktów gwałtownie spadła w roku następnym, o 58 proc. (fot. pixabay.com)

Po dwóch latach spadku we Francji w ciągu dziewięciu miesięcy br. liczba przypadków antysemityzmu wzrosła o ponad 69 proc. w stosunku do ub.r. - podał na Facebooku francuski premier Edouard Philippe.

  • Rząd Francji przygotowuje na 2019 r. modyfikację ustawy mającą na celu nasilenie walki z "przestępstwami nienawiści" w sieci internetowej poprzez naciski na operatorów internetowych.
  • Od połowy listopada zacznie też działać stały zespół narodowy przy ministerstwie edukacji, który będzie podejmować interwencje w szkołach.
  • Organizacje żydowskiej społeczności we Francji donoszą o szczególnym nasileniu wrogości na biednych przedmieściach zamieszkiwanych przez liczną ludność muzułmańską.

Wiadomość pojawiła się na Facebooku tego samego dnia, w którym ukazał się raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej z danymi za rok 2017. Opublikowano go w 80. rocznicę nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r., kiedy w niemieckich miastach bojówkarze NSDAP, niemieckiej partii narodowosocjalistycznej, rozbijali szyby w żydowskich sklepach, firmach i domach, niszczyli i podpalali synagogi.

"Każda agresja wymierzona przeciwko jednemu z naszych współobywateli, ponieważ jest Żydem, brzmi jak nowe pęknięcie kryształu" - oświadczył szef francuskiego rządu. "Daleko nam do zakończenia antysemityzmu" - napisał, informując za źródłami rządowymi, że "liczba przypadków antysemityzmu wzrosła o ponad 69 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r.". Dokładnej ich liczby nie podał.

Według raportu Agencji Praw Podstawowych we Francji po rekordowym roku 2015 r. liczba antysemickich aktów gwałtownie spadła w roku następnym, o 58 proc., i zmalała w 2017 roku jeszcze o 7 proc. - do 311 przypadków.

Organizacje żydowskiej społeczności we Francji donoszą o szczególnym nasileniu wrogości na biednych przedmieściach zamieszkiwanych przez liczną ludność muzułmańską.

Francja ma zarówno największą w Europie populację muzułmańską, ocenianą na 5,7 mln ludzi, jak i najliczniejszą w Europie, 400-tysięczną społeczność żydowską.

W ostatnich latach we Francji dochodziło do głośnych ataków na tę ostatnią. M.in. w styczniu 2015 roku w ataku na żydowski sklep koszerny zginęło czterech Żydów. Zamach ten spowodował nasilenie imigracji Żydów z Francji do Izraela.

Z kolei w marcu 85-letnia Żydówka została zadźgana i podpalona we własnym mieszkaniu przez dwóch napastników; oskarżono ich o zabójstwo motywowane antysemityzmem.

Premier Philippe, po antysemickim zamachu w końcu października w Pittsburghu w USA, przypomniał o swojej determinacji, aby nie tolerować żadnych przejawów antysemityzmu.

Rząd Francji przygotowuje na 2019 r. modyfikację ustawy mającą na celu nasilenie walki z "przestępstwami nienawiści" w sieci internetowej poprzez naciski na operatorów internetowych. Od połowy listopada zacznie też działać stały zespół narodowy przy ministerstwie edukacji, który będzie podejmować interwencje w szkołach i wspierać każdego nauczyciela skonfrontowanego z antysemityzmem.

Niedawny plan premiera Francji przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi przewiduje eksperyment z "siecią śledczych i sędziów specjalnie przeszkolonych w zwalczaniu przestępstw z nienawiści", która mogłaby zostać rozszerzona na cały kraj, a także internetowy system ułatwiający zgłaszanie takich przestępstw.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francja: wzrost liczby przypadków antysemityzmu o prawie 70 proc.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!