PARTNERZY PORTALU

Frekwencja w wyborach: Dlaczego Polacy nie głosują?

Frekwencja w wyborach: Dlaczego Polacy nie głosują?
Frekwencja nowych grup wyborców w kolejnych latach powinna wzrastać (fot. tarnow.pl)

Jak wynika z badań CBOS udział w głosowaniu deklaruje zaledwie 60 proc. osób, faktycznie do urn może pójść jeszcze mniej. Frekwencja najniższa jest zwykle w grupie młodych wyborców, głosujących po raz pierwszy. Co sprawia, że wyborcy biorą udział w wyborach lub z nich rezygnują?

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Młodzi głosują rzadziej

Analizy Fundacji Batorego i koalicji Masz Głos, Masz Wybór pokazują, że większe różnice między wyborcami starszymi, a młodszymi występują we frekwencji aniżeli w preferencjach wyborczych. Skłonność do głosowania bardziej różnicuje starszych Polaków (tzn. powyżej 31. roku życia) od młodszych (do 30. roku życia) niż to, na kogo głosują te grupy. Można zatem przyjąć, iż mimo mniejszej partycypacji młodych Polaków ich preferencje są w miarę proporcjonalnie reprezentowane.

Szczególną grupą wśród młodych wyborców są ci, którzy w danych wyborach mogą głosować po raz pierwszy.

- Warto zauważyć, że frekwencja w tej grupie jest niższa niż wśród starszych obywateli: wśród nowych wyborców wynosi ona 48 proc, podczas gdy uśredniona frekwencja dla pozostałych grup wiekowych sięga 59 proc. Zależność między wiekiem a frekwencją jest krzywoliniowa – odsetek głosujących okazuje się najniższy wśród najmłodszych wyborców, następnie wzrasta, zaś najwyższe wartości osiąga w średniej grupie wiekowej, po czym spada wśród najstarszych wyborców - wynika z badań Fundacji Batorego i koalicji Masz Głos, Masz Wybór.

- Teoria cyklu życiowego tłumaczy tę zależność wyzwaniami, jakie stoją przed ludźmi na poszczególnych etapach ich życia. Niską frekwencję wśród młodych wyborców wyjaśnia fakt, iż są oni zajęci innego rodzaju sprawami: kończą szkołę, muszą znaleźć pracę, szukają mieszkania, zakładają rodzinę, a w efekcie mniej interesują się polityką i nie głosują. Natomiast niska frekwencja wśród wyborców najstarszych przypisywana jest złemu stanowi zdrowia, który utrudnia dotarcie do lokali wyborczych - czytamy w opracowaniu.

Teoria ta nie wyjaśnia jednak różnicy między obywatelami, którzy mogą głosować po raz pierwszy, a wyborcami nieco starszymi. Wszak dwudziestolatek nie różni się znacząco od dwudziestodwulatka, jeśli chodzi o etap życia, na jakim się znajduje, i związane z nim problemy.

Frekwencja będzie rosła

Jak informują eksperci z Fundacji Batorego i koalicji Masz Głos, Masz Wybór nieco trafniej różnice we frekwencji między wyborcami, którzy jeszcze nie głosowali, a tymi, którzy mieli już szansę brać udział w wyborach, wyjaśnia teoria indywidualnego starzenia się.

- Według niej z wiekiem ludzie nabywają zasoby (wiedzę, umiejętności i cnoty obywatelskie), które ułatwiają głosowanie. Udział w wyborach dostarcza wiedzy na temat procedury głosowania, a także dostępnych opcji (partii, kandydatów), które zwykle nie zmieniają się z wyborów na wybory. Co więcej, powtarzalne zachowanie, jakim jest udział w wyborach, może wpłynąć na wykształcenie nawyku głosowania, a w ten sposób zwiększyć szanse na partycypację w kolejnych wyborach. A więc frekwencja nowych grup wyborców w kolejnych latach powinna wzrastać - czytamy w opracowaniu.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Frekwencja w wyborach: Dlaczego Polacy nie głosują?

  • taka sobie myśl 2020-06-29 18:26:08
    A CÓŻ POWIECIE -JESTEM ZA MONARCHIĄ.HIHIHAHA.
  • muniek 2018-10-11 18:56:57
    Do gaspar: Trzeba ludziom uświadamiać jak ważne jest chodzenie na wybory. Taki mamy naród - nic nie robimy, aby coś zmienić, ale do narzekania pierwsi
  • gaspar 2018-10-11 08:33:17
    jeśli chcemy mieć realny wpływ na naszą przyszłość i realia w których żyjemy powinniśmy czynnie brać udział w wyborach. Każdy głoś się liczy, każdy głos ma znaczenie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!