PARTNERZY PORTALU

Fundacje apelują do ministra zdrowia o zmianę rekomendacji dot. opieki okołoporodowej

O ponowną analizę zaleceń dotyczących opieki okołoporodowej, w tym m.in. o wypracowanie procedury umożliwiającej przywrócenie porodów rodzinnych, zaapelowała Fundacja Rodzić po Ludzku w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Pod apelem podpisały się także organizacje, które zajmują się wsparciem kobiet i dzieci. W liście do ministra zdrowia zwracają uwagę, że kobiety w ciąży, obok seniorów, są grupą, która znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa.

"Uważamy, że nie otrzymują należytej troski, wsparcia, ani rzetelnej informacji ze strony władz. Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, że nasz apel spotka się z reakcją władz i podjęciem odpowiednich działań" - pisze Fundacja Rodzić po Ludzku.

W liście do resortu zdrowia organizacja zwróciła się z apelem o ponowną analizę polskich zaleceń dotyczących opieki okołoporodowej. Fundacja wskazała m.in. na potrzebę powołania interdyscyplinarnego zespołu, który wypracuje procedurę umożliwiającą przywrócenie porodów rodzinnych w Polsce.

Podkreślono, że do fundacji każdego dnia wpływa wiele pytań i próśb świadczących o stresie, jakiego doświadczają teraz rodzące kobiety. "Stany lękowe, a nawet depresyjne, w znaczący sposób wpływają na sytuację położniczą kobiety. Poczucie niesprawiedliwości, którego doświadczają kobiety, potęguje fakt, że w innych krajach poród rodzinny jest możliwy. Dlatego też naszym zdaniem wymagane jest wypracowanie bezpiecznej procedury w Polsce" - wskazano w liście.

Fundacja zaapelowała także o umożliwienie rodzicom dzieci hospitalizowanych obecności podczas pobytu ich dziecka w szpitalu. Jak zaznaczono, "poczucie osamotnienia, jakiego doświadcza noworodek w pierwszych dniach po narodzinach, ma kolosalny wpływ na jego dalsze zdrowie i życie".

Organizacja poprosiła ministra zdrowia o zaapelowanie osobiście do dyrektorów placówek w tej sprawie. Wskazała przy tym na apel krajowej konsultantki ds. pediatrii prof. dr hab. n. med. Teresy Jackowskiej, dotyczący obecności rodzica podczas hospitalizacji, który został skierowany do dyrektorów szpitali pediatrycznych i szpitali.

Fundacja zaapelowała także o rozważenie rekomendacji dotyczącej przeprowadzania cesarskiego cięcia u kobiet zakażonych COVID-19. Jak podkreślono, decyzja o cięciu cesarskim powinna być zalecana w oparciu o dokładny wywiad specjalistów klinicznych i epidemiologów po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, w tym długoterminowych skutków operacji, zwiększonego ryzyka powikłań i wpływu potencjalnych komplikacji na stan pacjentki oraz na ilość obowiązków personelu sprawującego opiekę nad położnicą po cięciu cesarskim.

W piśmie do resortu zdrowia wskazano także na potrzebę zmiany rekomendacji dotyczącej izolacji dziecka od matki, u której potwierdzono COVID-19. Podkreślono, że korzyści wynikające z bliskiego kontaktu matki i dziecka bezpośrednio po porodzie zostały potwierdzone badaniami i dotyczą zarówno sfery psychologicznej, jak i fizjologicznej.

Zdaniem fundacji, umożliwienie kontaktu noworodka z matką, jeśli wyraża ona taką chęć oraz przestrzega wszelkich zasad higieny i prewencji zakażeń, może pomóc w optymalizacji pracy personelu zajmującego się kobietą, a także zmniejszyć ryzyko potencjalnych komplikacji u noworodka wynikających z braku kontaktu z matką i braku karmienia piersią.

Organizacja zaapelowała także o zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla personelu wszystkich oddziałów położniczych.

"Art. 68 Konstytucji nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym. Stosunek władzy i całego społeczeństwa do narodzin i macierzyństwa jest miarą wrażliwości społecznej" - przypomniano w liście do ministra zdrowia.

Pod wnioskiem podpisały się Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Matecznik, Fundacja na rzecz Wspierania Położnych, Fundacja Promocja Karmienia Piersią, Agata Brojanowska-Aleksandrowicz - autorka bloga Hafija, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Stowarzyszenie Doula w Polsce, Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych Dobrze Urodzeni, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.

Pismo wysłano także do wiadomości do Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundacje apelują do ministra zdrowia o zmianę rekomendacji dot. opieki okołoporodowej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!