Polska Solidarność była cudem; w 1980 r. nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu o tym, że można pokonać komunizm - ocenił w poniedziałek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który na Dworcu Centralnym w Warszawie otworzył wystawę "Drogi do wolności".
"Polska Solidarność była cudem, ale cudem bardzo ciężko zapracowanym przez Polaków. Mimo naszej krwawej straszliwej historii wycięcia polskich elit -przetrwaliśmy, w jakimś sensie cudem i potrafiliśmy rozpocząć rozmontowywanie systemu komunistycznego. To jest wielka zasługa dla świata - nie tylko dla Polski i dla Europy, ale i dla świata" - mówił Gliński.
Wicepremier zaznaczył też, że w 1980 r., w czasie, gdy doszło do masowych protestów w całej Polsce i powstania Solidarności, nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu Polaków. "To, co w tej chwili obserwujemy najprawdopodobniej na Białorusi; nastąpiła zmiana myślenia o tym, że można pokonać komunizm, że to jest wyobrażalne, i że już nigdy nie będzie powrotu do tego, co było - mimo stanu wojennego i innych wydarzeń" - dodał.
Wystawa "Droga ku wolności", którą przygotował "Tygodnik Solidarność" we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, w komiksowej formie przedstawia - jak podkreślili organizatorzy - "trudną, powojenną drogę do wolności, którą konsekwentnie podążył polski naród".