• Jarosław Gowin uważa, że rządząc dobrze uda się PiS i rządowi jeszcze bardziej zwiększyć przewagę w sondażach nad opozycją.
• Polityk ocenia, że w Polsce trzeba zagwarantować wyższe płace dla pracujących.
• W kwestii gospodarczych Gowin przekonuje, że resort nauki przygotował propozycję ułatwiające oparcie polskiej gospodarki na rozwiązaniach innowacyjnych.
- Kompetentnie rządząc jesteśmy w stanie utrzymać poparcie, a jeszcze je pogłębić - zapewnił w TVP Jarosław Gowin. Polityk formacji rządzącej tłumaczył sytuację polityczną i gospodarczą w rozmowie na antenie TVP w czwartek (18 sierpnia).
Gowin jest zdania, że polityczne poparcie dla PiS, które w sondażach oscyluje w granicach 25 do 30 proc. można jeszcze zwiększyć.
Wicepremier ocenił, że obecne zmiany w opozycji, które zainicjował Grzegorz Schetyna, to "zwrot taktyczny". Lider PO, byłej partii Gowina, chce przekształcić Platformę w ugrupowanie o profilu chadeckim. tj. chrześcijańsko-demokratycznym.
Czytaj: Czarzasty wita chadeka Schetynę
Znaczną część rozmowy wicepremier poświęcił też tematyce gospodarczej. Ponieważ w Polsce kształtuje się dzisiaj rynek pracownika, a nie pracodawcy, Gowin chce walczyć o godne wynagrodzenia pracujących nad Wisłą. - Powinniśmy dbać o to, aby dla Polaków powstawały dobrze płatne miejsca pracy - kreślił nowy kierunek zmian Gowin.
To nie znaczy jednak, że rząd zapomina o generujących miejsca pracy.
- Pojawiły się realne zachęty dla przedsiębiorców i naukowców, żeby ze sobą współpracowali - mówił Gowin, którego resort w ostatnich miesiącach intensywnie działa na rzecz gospodarki innowacyjnej. Pod tym pojęciem kryje się współpraca ośrodków badawczych i przedsiębiorstw komercyjnych, która ma jak najszybciej doprowadzić do komercjalizacji badań naukowych.
16 sierpnia rząd przyjął na posiedzeniu założenia MNiSW do tzw. małej ustawy innowacyjnej.
- To recepta MNiSW na niską innowacyjność polskiej gospodarki i sposób na wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju. Przygotowany przez MNiSW zestaw instrumentów podatkowych i formalnych uproszczeń został właśnie zaakceptowany przez radę ministrów - pisze resort na swojej stronie o projekcie, który przyjął rząd.
- Choć w europejskich rankingach innowacyjności Polska zaliczana jest do grupy umiarkowanych innowatorów, dystans między naszym krajem a międzynarodową czołówką wciąż jest ogromny. Dlatego jednym z priorytetów MNiSW jest wzrost innowacyjności przez umożliwienie działania nowoczesnym przedsiębiorstwom oraz ułatwienie współpracy nauki z przemysłem.