PARTNERZY PORTALU

Grodzki: senatorowie przygotują projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną SN

Senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrz.) w porozumieniu z innymi senatorami i ze mną przygotuje projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - zapowiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Grodzki pytany był podczas wtorkowego briefingu o to, czy Senat podejmie próbę przygotowania inicjatywy odnośnie Izby Dyscyplinarnej SN oraz o znajdujący się w porządku obrad środowego posiedzenia senackiej komisji ustawodawczej punkt obejmujący "rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym".

"Tak, (...) Komisja Europejska wyznaczyła czas Polsce do 16 sierpnia. Jednocześnie pani prezes Sądu Najwyższego pisze, że mamy do czynienia z faktycznym paraliżem. Więc jako Senat chcemy zareagować na to" - powiedział Grodzki.

Marszałek Senatu przekazał, że senator Krzysztof Kwiatkowski w porozumieniu z innymi senatorami oraz z nim "ma przygotować projekt inicjatywy legislacyjnej bardzo prosty - likwidacja Izby Dyscyplinarnej i tzw. ustawy kagańcowej". "Jakbyście państwo się wczytali w werdykt TSUE, to tam o tej +ustawie kagańcowej+ też jest mowa" - powiedział. Marszałek Senatu zaznaczył, że taka propozycja "z pewnością zostanie zainicjowana".

15 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł ostatecznie, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE. Następnie KE zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do nich oraz ostrzegła, że "w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę".

14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

W piątek I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o skorzystanie przez głowę państwa z inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz o podjęcie prac legislacyjnych w tej sprawie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grodzki: senatorowie przygotują projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną SN

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!