REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Chcemy powołania państwowej, niezależnej komisji prawdy

 • Autor: PAP
 • 19 maja 2019 14:43
Grzegorz Schetyna: Chcemy powołania państwowej, niezależnej komisji prawdy Lider PO Grzegorz Schetyna (fot. twitter/PO)

Chcemy powołania państwowej, niezależnej komisji prawdy - mówił w niedzielę na konwencji KE Krakowie lider PO Grzegorz Schetyna w kontekście pedofilii w Kościele. Zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi założenia projektu o powołaniu takiej komisji.

 • Uczestnikami niedzielnej konwencji regionalnej w Tauron Arenie Kraków byli liderzy partii skupionych w Koalicji Europejskiej: Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Nowoczesnej, Zielonych (założyciele KE).
 • Byli także przedstawiciele mniejszych ugrupowań, które w ostatnim tygodniu przyłączyły się do KE - m.in. Unii Europejskich Demokratów, Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Polskiej.
 • Szef PO Grzegorz Schetyna mówił m.in. o pedofilii w Kościele. Zapowiedział powołanie państwowej, niezależnej komisji prawdy, która wyjaśniłaby i rozwiązała ten problem.

Zdaniem Grzegorza Schetyny  w sprawie pedofilii w Kościele trzeba działać natychmiast. Jak przyznał, eksperci pracują już nad przyszłymi zapisami ustawy o powołaniu komisji prawdy. "Jutro podam państwu jego (projektu ustawy o powołaniu komisji prawdy-PAP) podstawowe założenia" - zapowiedział przewodniczący PO.

Powiedział też: "Nie zgodzimy się na to, by była to komisja rozmywania odpowiedzialności i odwracania uwagi; jeśli są pedofile wśród murarzy czy reżyserów, bo nie wykluczam tego, nie potrzeba do tego komisji; jest o tego policja i prokuratura, wyjaśniania wymaga system ukrywania prawdy, przestępstw i przestępców i tych, którzy ich kryli i chronili".

W ocenie Schetyny w sprawie pedofilii w Kościele jest "zmowa milczenia, jest system ukrywania winnych". "Kościół może w tej sprawie pomóc lub nie, państwo musi. Dlatego chcemy komisji prawdy, bo prawda jest nam dziś najbardziej potrzebna. Musimy powołać państwową niezależną komisję, która zajmie się przypadkami pedofilii w Kościele. Nie dlatego, by działać przeciw Kościołowi, ale by pomóc mu się oczyścić" - mówił.

Jak powiedział, "nie możemy pozwolić, by państwo weszło w układ zła, godziło się na kłamstwo i by zamykało usta ofiarom i poklepywało po ramieniu sprawców". Dodał też: "Polska nie może stanąć po stronie zła". Według lidera Platformy PiS dzisiaj "próbuje wciągnąć struktury państwa w zmowę milczenia i rozmydlić sprawę, a zamiast zająć się ofiarami i ścigać oprawców, wymyśla polityczne i medialne sztuczki, by odwrócić od sprawy uwagę".

Schetyna zwracał uwagę, że Polacy w filmie braci Sekielskich zobaczyli jak wygląda prawda. "I jeśli teraz za sprawą tej władzy państwo odwróci się od cierpiących dzieci (...) i da się wciągnąć w zmowę milczenia, to Polacy odwrócą się od tego z obrzydzeniem" - przekonywał Schetyna. Wyraził przekonanie, że są w Kościele ludzie, którzy chcą go oczyścić.

Przewodniczący PO mówił też podczas konwencji w Krakowie, że państwo polskie jest i powinno być dla wszystkich ogromną odpowiedzialnością i świętością. "To jest wielkie dziedzictwo, które jest w rękach nas wszystkich, współczesnych Polaków. Potężna tradycja daje z jednej strony pewność siebie, siłę i wiarę w przyszłość, bo przeszło tysiąc lat w Europie niełatwo jest przekreślić" - mówił.

Jak wskazał, tej tradycji i historii nie jest w stanie zniszczyć w jedną kadencję "największy szkodnik". "Polacy to wielki naród i Polska to silne państwo i byle co go nie zniszczy" - powiedział.

W jego ocenie obecna władza niszczy sądy, prokuraturę i policję. "To jest szkodnictwo, które możemy naprawić i naprawimy" - oświadczył Schetyna i zadeklarował: "Odbudujemy wolne sądy, przywrócimy praworządność, prokuratura będzie znowu niezależna, a policja będzie bez partyjnych wpływów".

Lider PO zapewnił, że "sprawiedliwość będzie taka sama dla wszystkich", bo - jak zaznaczył - "wobec prawa nie ma równych i równiejszych".

W kontekście rządów PiS Schetyna powiedział, że jeszcze przez parę miesięcy Polska wytrzyma "nawet to Bizancjum i rozpasanie władzy, upartyjnienie urzędów, wyciąganie nagród, kumoterstwo, afery".

"To wszytko Polskę osłabia, ale da się odwrócić, wystarczy, że podziękujemy temu towarzystwu za tydzień w wyborach, a potem poprawimy jesienią i wszytko da się naprawić" - powiedział Schetyna i zaznaczył, że "nie z takich tarapatów Polska się podnosiła".

"Polska jest silna i zawsze przezwycięży najgorsze rzeczy i pójdzie po swoją przyszłość, po swoją dobrą przyszłość. Tak będzie i teraz. To jest nasze zadanie, to jest zadanie Koalicji Europejskiej" - powiedział Schetyna. Ale - jak mówił - jest "jedna rzecz, której nie udźwignie żadne państwo, gangrena, która zniszczy każdy fundament, która prędzej czy później przewróci każdą potęgę, to jest coś przed czym musimy się obronić i na co nigdy nie możemy pozwolić - to jest utrata przez obywateli szacunku i zaufania do własnego państwa".

"I widzieliśmy to wczoraj w Busku-Zdroju, gdy znajomy rządzących polityków rzucił się z nożem na policjantów, widzimy to od czterech lat, gdy sytuacje takie jak wieszanie portretów posłów przez innych znajomych prominentnych polityków nie wywołują żadnych energicznych działań wymiaru sprawiedliwości" - powiedział Schetyna.

Dwaj policjanci z Buska-Zdroju (Świętokrzyskie) zostali zaatakowani podczas sobotniej interwencji przed jednym z miejscowych marketów. W trakcie szamotaniny, jeden z policjantów dwukrotnie został dźgnięty nożem w plecy, a drugi doznał rozcięcia dłoni. W związku ze sprawą zatrzymano dwóch mężczyzn. Według nieoficjalnych informacji lokalnych mediów, jeden z zatrzymanych to buski radny.

Schetyna zaapelował też do PiS, aby zdobyło się "na odwagę i na przyzwoitość", ponieważ "na szali jest dobre imię naszego państwa". "Jeśli okryjcie je hańbą, nikt wam tego nie wybaczy" - ostrzegł lider PO.

Z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że najprostszą drogą do dechrystianizacji Polski jest cyniczne wykorzystanie Kościoła przez partię rządzącą. "Będziemy bronić wartości chrześcijańskich, ale nie zgadzamy się na politykę w Kościele i przenoszenie Stolicy Apostolskiej z Rzymu do Torunia" - mówił lider PSL.

Nawiązując do ostatniej dyskusji nt. pedofilii i filmu braci Sekielskich Kosiniak-Kamysz dodał, że jako osobę wierząca boli go to, "co się dzieje w ostatnich tygodniach". "Boli zagubienie wielu hierarchów, boli to postępowanie, boli szczególnie tych, którzy mocno wierzą, którzy chcą, żeby Kościół miał swoją pozycję, był wspólnotą prawdziwą" - mówił.

Zaapelował do tych, "którzy chcą cynicznie wykorzystać Kościół": "Nie oszukujcie, nie okłamujcie, nie róbcie perfidnie i nie wykorzystujcie cynicznie Kościoła i religii do wojny politycznej".

Kosiniak-Kamysz przekonywał też, że Koalicja Europejska pokazała światu, Europie i Polsce, że "można w jedności i różnorodności budować, że można się różnić i można współpracować, i że można się w tym wszystkim szanować".

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty zadeklarował z kolei, że to, co PiS dał Polakom, Koalicja Europejska im nie odbierze, ale odda im jeszcze to, co PiS zabrał, czyli - jak wyliczał - godność, nasze myślenie o praworządności, o sądach, o konstytucji, obiektywne myślenie o historii.

"To wszystko tak jakby przesłało istnieć. Oddamy wam to. Nie mówcie Polakom, że jak przyjdzie inna władza, to zabierze 500+" - przekonywał lider SLD. "Mamy świadomość, że wprowadzenie programu 500+ spowodowało, iż liczba dzieci, które nie dojadały z 400 tys. zmniejszyła się o 95 proc. Mamy tego świadomość, my nie będziemy tego tym dzieciom odbierali. Na pewno. Ale też trzeba pomyśleć o dzieciach z domów dziecka, o różnych innych grupach dzieci, które nie zostały tym programem objęte" - podkreślał..

"Jesteśmy różni, ale stworzyliśmy strukturę w której każdy jest równy. Na tym polega siła tej struktury - jedność w różnorodności, hasło europejskie" - zakończył szef SLD.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła, że w ostatnich latach PiS zniszczył to, co przez 30 lat z takim mozołem wybudowano w Polsce. Mówiąc o edukacji stwierdziła, że dziś mamy do czynienia z "deformą"; o służbie zdrowia - że na SOR-ach mamy "armagedon". "W tych dziedzinach, w których mogli cokolwiek zrobić, zrobili tylko gorzej" - powiedziała liderka Nowoczesnej. Ostrzegała: "Nie możemy pozwolić PiS-owi kontynuować tego szaleństwa".

Lubnauer oceniła także, że obecny rząd żywi pogardę do kobiet, rodziców dzieci niepełnosprawnych, do lekarzy, nauczycieli, sędziów; oceniła że PiS obraża innych. Przewodnicząca Nowoczesnej wspomniała także m.in. o "wynaturzonym sojuszu rządzących z Kościołem" i zapowiedziała, że Koalicja Europejska będzie z nim walczyć.

Współprzewodniczący Partii Zielonych Marek Kossakowski zawracał uwagę na listach KE są osoby, dla których priorytetem jest ekologia, walka o prawa zwierząt, o "sprawiedliwą zieloną gospodarkę", o zdrową żywność, ale i o tolerancję, praworządność, godne warunki pracy.

"26 maja czeka nas wielki wybór miedzy strachem a nadzieją, a nadzieja ma kolor zielony. Jesteśmy po zielonej stronie mocy" - podsumował Kossakowski.

Szefowa Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka swoje wystąpienie poświęciła przede wszystkim sytuacji kobiet. Jej zdaniem ostatnie trzy i pół roku "mocno doświadczyły kobiety". Jak wyliczała, lepiej nie jest ani nauczycielkom, ani matkom dzieci z niepełnosprawnościami, ani kobietom udającym się do lekarza; tylko "paniom związanym z PiS" jest lepiej. Nowacka zaznaczyła, że oddanie głosu na Komisję Europejską oznacza głos za równymi prawami dla kobiet.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • cuneus 2019-05-20 17:17:15
  Komisja Prawdy jest rzeczywiście potrzebna żeby te wszystkie kłamstwa Grzegorza Schetyny, Donalda Tuska i wielu innych PO -owców przybliżyć Polakom.
 • Koalicja?XD 2019-05-20 15:32:29
  KO powinna mocno skarcić swoich PR-owców. Czy oni nie wiedzą, że każdy publiczny występ Schetyny to -3% do poparcia?
 • Marcin 2019-05-20 11:47:52
  "komisja prawdy" - czy to nie pachnie Orwellem?
 • Stanisławski 2019-05-19 21:57:59
  Przed wyborami chcą komisji prawdy a odrzucili rejestr pedofilów teraz podniesienie kar i oni piszą i mówią takie bzdury ohyda są to ci gdzie nie znają słowa uczciwość prawda dzisiaj tak jutro inaczej
 • Zeghar 2019-05-19 17:59:08
  Ale po co się tak ograniczać? Zajmijmy się pedofilią w całości, bez patrzenia na zawód czy płeć.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.