Grzegorz Schetyna: To nie jest prywatne państwo Kaczyńskiego i Dudy

Grzegorz Schetyna: To nie jest prywatne państwo Kaczyńskiego i Dudy
Jest poważny kryzys w państwie - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Nie można traktować Sejmu jako swojej własności i nie można być zakładnikiem myślenia większością parlamentarną. Za to i PiS i prezes Jarosław Kaczyński zapłacą - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

• To zły dzień dla polskiej demokracji, polskiego parlamentu - powiedział Grzegorz Schetyna.

• Nie można traktować Sejmu jako swojej własności  - dodał.

• To, co zrobił prezes Kaczyński było haniebne - uważa.

• To kompromitacja prezydenta, parlamentu i partii rządzącej - zaznaczył lider PO.

"20 lat jestem parlamentarzystą, ale jeszcze takich rzeczy nie widziałem. I to zły dzień dla polskiej demokracji, polskiego parlamentu, ja uważam, że po prostu ciśnienie nie wytrzymało. Nie można traktować Sejmu jako swojej własności i nie można być zakładnikiem myślenia większością parlamentarną. To, co zrobił prezes Kaczyński było haniebne" - powiedział Schetyna dziennikarzom po przeprowadzeniu w Sejmie II czytania ustawy o Sądzie Najwyższym.

Schetyna był pytany o ocenę słów Kaczyńskiego z debaty sejmowej: "wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata; zamordowaliście go, jesteście kanaliami".

"Nie do wytłumaczenia i nie do wybaczenia. Taki język? I to jeśli nie ma refleksji po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu minutach, jeśli się nie przeprasza to znaczy, że się nie szanuje demokracji, parlamentu i ludzi. I to dzisiaj wiedzieliśmy" - odpowiedział Schetyna.

Proszony o ocenę wydarzeń na sali sejmowej lider PO powiedział, że dla niego było to "szokujące". "Ja widziałem wiele rzeczy w tej sali, w tym budynku, ale to było bardzo mocne dzisiaj. I ja myślę, że za to i PiS i prezes Kaczyński zapłacą cenę i mam nadzieję, że tak będzie" - powiedział.

Czytaj też: Premier: Przeprowadzimy reformę wymiaru sprawiedliwości do końca

"Widać, że jest poważny kryzys w państwie i widać chęć zamiatania tego konfliktu pod dywan. Raz jest się u władzy, raz jest się w opozycji, ale kwestia rozwiązywania kryzysów to otwartość i kwestia szukania partnerów i budowania jakiegoś porozumienia, a tu jest traktowania wszystkiego jak własność. To absurdalne i nie do zaakceptowania" - ocenił Schetyna.

Pytany czego się spodziewa po środowych obradach i po zgłoszonych poprawkach, Schetyna powiedział: "jutro będzie nowa odsłona, do niczego się państwo nie przyzwyczajajcie, wszystko się może zdarzyć jutro. Jest po prostu zamówienie polityczne na to, by wyjść z ciężkiego kryzysu, do którego doprowadził w ostatnich dniach prezes Kaczyński".

Zaznaczył, że nie wie jak PiS zamierza wyjść z tego kryzysu. "Ale nie może być tak, że będą Kaczyński z Dudą ustalali jak zakończyć ten kryzys, bo to nie jest ich prywatne państwo" - podkreślił.

Na uwagę dziennikarza, że w związku z tą inicjatywą prezydenta mówi się o jego sukcesie Schetyna odparł: "co pan mówi o sukcesie, to jest kompromitacja prezydenta i parlamentu i partii rządzącej - to wszyscy widzą. Jako parlamentarzysta z 20-letnim stażem wstydzę się tego co się dzieje".

Prezydent Andrzej Duda w popołudniowym oświadczeniu poinformował, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt obecnie jest procedowany w Sejmie, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony jego projekt nowelizacji ustawy o KRS.

Schetyna zaznaczył, że "ktoś doprowadził do tego kryzysu i ktoś za to politycznie zapłaci". "I uważam, że tymi, którzy zapłacą - mam nadzieję, że tak będzie - będą prezydent Duda i prezes Kaczyński" - dodał Schetyna.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Grzegorz Schetyna: To nie jest prywatne państwo Kaczyńskiego i Dudy

  • Polska jest jedna! 2017-07-19 16:25:35
    Do Polska jest jedna: Przestępco z totalnej opozycji pracuje sam na siebie, w żadnym wypadku na PiS!!!
  • Polska jest jedna 2017-07-19 11:09:14
    Do Polska jest jedna!: Tak baranie, Polska jest jedna a ty dzielisz Polaków tak jak twoi pracodawcy z PIS
  • Polska jest jedna! 2017-07-19 07:32:55
    Schetu jakiś ty głupi, jeszcze nie wiesz co Was pierdolnie? udawanie głupa najlepiej Kopaczce i drużynie cieni wychodzi.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!