Jan Guz ponownie przewodniczącym OPZZ

Jan Guz ponownie przewodniczącym OPZZ
Jan Guz.

Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Podczas rozpoczynającego się w czwartek IX Kongresu OPZZ delegaci zgłosili dotychczasowego szefa związku jako jedynego kandydata na funkcję przewodniczącego.

W głosowaniu uczestniczyło 220 delegatów, za kandydaturą Guza opowiedziało się 199 osób.

Guz był w latach 1997-2004 wiceprzewodniczącym związku. 20 kwietnia 2004 r. został jego przewodniczącym, a w 2006, 2010 i 2014 uzyskał reelekcję.

Tegoroczny kongres obraduje pod hasłem "Polska potrzebuje wyższych płac". "Polska ciągle w Europie jest na końcu wynagrodzeń. I mimo że te wynagrodzenia w ostatnich czterech latach wzrosły, można powiedzieć, że nawet zadowalająco - gdyby patrzeć na płacę minimalną o 430 zł, o 550 w ciągu czterech lat w sektorze przedsiębiorstw - ale te wynagrodzenia ciągle odbierane są nam poprzez system fiskalny" - powiedział Guz.

Wskazał, że na kongresie będą też poruszane tematy m.in. bezrobocia, migracji, systemu emerytalnego i bezpieczeństwa w pracy.

Podczas kongresu Guz przedstawił sprawozdanie z czteroletniej kadencji szefa OPZZ. "Za nami 34 lata odkąd grupa związkowców, chcących poprawiać sytuację pracowników, powołała do życia nasze Porozumienie. Od lat jesteśmy reprezentatywnym partnerem społecznym, a kolejne rządy muszą liczyć się z naszym zdaniem" - powiedział.

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do delegatów IX Kongresu OPZZ. "Związki zawodowe to ogromnie istotny element ładu społecznego, a także ustroju gospodarczego i politycznego. Trudno sobie bez nich wyobrazić twórczy i skuteczny dialog pomiędzy pracownikami a pracodawcami, jak również pomiędzy innymi ważnymi grupami społecznymi. Trudno także urzeczywistniać zasady zrównoważonego rozwoju, od których zależy nasza wspólna pomyślność" - napisał prezydent.

Prezydent wskazał, że ochronę praw pracowniczych i budowanie społecznej gospodarki rynkowej trzeba postrzegać nie tylko jako zobowiązanie konstytucyjne i odpowiedź na wyzwania współczesności, ale także jako ważną część narodowego dziedzictwa. Prezydent przypomniał, że zainicjował debatę nad zmianami w konstytucji, które - jak wskazał - "przyczynią się do wzmocnienia podstaw naszej suwerenności i lepiej dostosują polską Ustawę Zasadniczą do wyzwań XXI wieku". "Jednym z jej ważnych wątków są konstytucyjne gwarancje praw pracowniczych i socjalnych" - napisał.

Podczas uroczystości odczytano także list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Kongres OPZZ obraduje co cztery lata.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jan Guz ponownie przewodniczącym OPZZ

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!