Jean-Claude Juncker: Praworządność dla Unii Europejskiej nie jest opcją tylko obowiązkiem

Jean-Claude Juncker: Praworządność dla Unii Europejskiej nie jest opcją tylko obowiązkiem
Jean-Claude Juncker zaprezentował w Strasburgu program zmian, jakie mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji KE i europarlamentu (fot.twitter.com/JunckerEU)
  • Autor: PAP/AT
  • Dodano: 13-09-2017 12:55

Członkostwo w Unii Europejskiej oznacza poszanowanie wyroków sądów, a podważanie ich niezależności to odbieranie obywatelom ich praw - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker.

• Osobna część w budżecie UE dla strefy euro, połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i KE, unijny urząd nadzoru prawa pracy - to niektóre z propozycji, jakie szef KE Jean-Claude Juncker przedstawił w Parlamencie Europejskim.

• Reformy mają być znaczne, ale bez konieczności nowelizacji traktatów unijnych.

• Zwracał też uwagę na kwestie praworządności.

• Z perspektywy Polski ważne słowa w środowym wystąpieniu dotyczą strefy euro.

Trwające nieco ponad godzinę doroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej o stanie UE, jakie wygłosił on w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, jakie mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji KE i europarlamentu.

Reformy mają być znaczne, ale bez konieczności nowelizacji traktatów unijnych. Zamysł Junckera jest taki, by przeprowadzić je do końca marca 2019 roku, by wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE na specjalnym szczycie w rumuńskim mieście Sybin przedstawić pozytywne przesłanie dla Europejczyków. Nie jest przypadkiem, że będzie to zaledwie kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Specjalny instrument przedakcesyjny zachętą dla państw poza strefą euro

Z perspektywy Polski ważne słowa w środowym wystąpieniu dotyczą strefy euro. Juncker wprawdzie wyraźnie odciął się od pomysłu osobnego budżetu dla państw wspólnej waluty, jednak zapowiedział wydzielenie "mocnej linii" dla eurolandu w ramach ogólnego budżetu UE.

Strefa euro ma mieć również swojego ministra gospodarki i finansów, który byłby jednocześnie członkiem Komisji Europejskiej (najlepiej jej wiceprzewodniczącym) oraz szefem eurogrupy. Już w grudniu KE ma zaproponować przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności w europejski fundusz ratunkowy, który na wzór Międzynarodowego Funduszu Walutowego byłby "kroplówką finansową" dla krajów w kryzysie.

Zachętą dla państw takich jak Polska, będących poza strefą euro, ma być specjalny instrument przedakcesyjny, który na wzór środków przyznawanych państwom starającym się o wejście do UE, ma ułatwiać dołączenie do obszaru wspólnej waluty.

Juncker zapowiedział też utworzenie unijnego urzędu nadzoru prawa pracy, który miałby się zajmować m.in. egzekwowaniem przepisów dotyczących pracowników delegowanych z jednego państwa UE do drugiego. "W UE równych nie może być pracowników drugiej kategorii. Za tę samą pracę, w tym samym miejscu, powinno przysługiwać to samo uposażenie" - podkreślił. Jak tłumaczył, nowy urząd miałby zapewnić, że wszystkie zasady dotyczące delegowania pracowników są w UE przestrzegane.

Jedna osoba szefem KE i Rady Europejskiej

Luksemburczyk zaproponował też połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Tłumaczył, że "krajobraz europejski byłby bardziej czytelny i zrozumiały, gdyby statek Europa był prowadzony przez jednego kapitana". Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jean-Claude Juncker: Praworządność dla Unii Europejskiej nie jest opcją tylko obowiązkiem

  • decywilizacjaeuropy 2017-09-14 00:47:29
    A czemu dotychczas Juncker, nie zajmuje się aferą śmiertelnego zagrożenia od jajek skażonych nieodpowiednią chemią a sprzedawanych przez Holandię na cały Świat ??? Te jego wypociny na temat przyszłości UE doprowadziły do tego, że eurodeputowani "zrozumieli" iż kornika drukarza, niszczącego puszczę białowieską, należy chronić, zaś dzieci nienarodzone, zabijać. Dziękuję "Cywilizacji śmierci" za inspirację dla mnie do napisania tych słów.
  • Cywilizacja śmierci 2017-09-13 17:05:12
    Na wieść o tym, że zabijanie dzieci nienarodzonych to prawo kobiet a ochrona kornika drukarza to obowiązek wszystkich - większość eurodeputowanych klaszcząc wstała z miejsc...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!