Kaczyński, Kukiz, Petru, Schetyna i Kosiniak-Kamysz spotkają się z prezydentemPAP/jm - 18 grudnia 2016 11:19


• W niedzielę (18 grudnia) prezydent Andrzej Duda spotka się z szefami partii opozycyjnych.
• To konsekwencja sobotniej (17 grudnia) zapowiedzi prezydenta, że jest gotów do mediacji - poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Zakończyło się już spotkanie prezydenta z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru.

- Mogę powiedzieć bardziej enigmatycznie, że miałem wrażenie że prezydent rozumie nasze postulaty. Ale mówię o moim wrażeniu; jak rozumiem, inni liderzy partii politycznych spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą. Pamiętajmy o tym, że porozumienie musi być w parlamencie - powiedział Petru w TVN24 po spotkaniu z prezydentem.

Jak dodał, oczekiwałby rozmowy także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i z szefostwem PiS, "tak aby wytłumaczyć im, jak dużo złego wydarzyło się w ciągu ostatnich dni i że ten konflikt się zaostrza, a niepotrzebnie. - Proste decyzje. Trzeba zrobić krok wstecz, żeby Polska mogła wejść spokojnie w okres świąteczny i Nowego Roku - dodał.

Magierowski poinformował w TVN24, że "dziś zaplanowane są jeszcze trzy kolejne spotkania: z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem PSL, z Pawłem Kukizem oraz wieczorne spotkanie z szefem PO Grzegorzem Schetyną".

- To jest konsekwencja wczorajszej zapowiedzi prezydenta, że jest gotów do mediacji - podkreślił Magierowski.

Czytaj też: Prezydent apeluje o uspokojenie nastrojów. Jest gotowy na mediacje

Dodał, że prezydent "na pewno spotka się także z szefem PiS" Jarosławem Kaczyńskim, ale - jak zaznaczył - nie wiadomo jeszcze w jakim terminie.

Rozmowy mają dotyczyć tego co się wydarzyło w Sejmie oraz tego, co można zrobić, aby zapobiec eskalacji tego sporu.