Klub PO przyjął nazwę Platforma Obywatelska-Koalicja ObywatelskaPAP/JS - 05 grudnia 2018 17:16


Klub PO przez aklamację przyjął nową nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska; do klubu dołączyło siedmiu posłów Nowoczesnej, a jego wiceprzewodniczącymi zostali Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa - poinformował na Twitterze poseł Platformy Robert Tyszkiewicz.

{twitter;https://twitter.com/RTyszkiewicz/status/1070339902594797568}

Wcześniej w środę prezydia klubów PO i Nowoczesnej podjęły uchwały, w których opowiedziały się za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Jednak przyjęta przez władze klubu Nowoczesnej uchwała została odrzucona przez klub N.

Sławomir Neumann na briefingu prasowym w Sejmie podkreślił, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska "ma być początkiem integracji całego środowiska Koalicji Obywatelskiej".

Jak dodał, początkiem tej integracji jest przyjęcie do nowego klubu siedmiu posłów Nowoczesnej, którzy chcą - jak wskazał - razem "integrować środowisko Koalicji Obywatelskiej, kluby w parlamencie, w sejmikach, w radach powiatów, radach miast czy gmin".

Zdaniem Neumanna, to pierwszy krok, żeby integracja Koalicji Obywatelskiej "stała się faktem". Zaznaczył jednocześnie, że jest to początek, a nie koniec integracji.

Polityk oświadczył, że oferta i zaproszenie dla pozostałych członków Nowoczesnej, w tym dla szefowej partii Katarzyny Lubnauer - jest "aktualne i otwarte". - Liczymy na pozytywną odpowiedź - podkreślił Neumann.

Pytany na briefingu prasowym nowego klubu, czy jest planowane jakieś spotkanie z przewodniczącą Nowoczesnej, Grzegorz Schetyna odpowiedział: "Rozmawiałem z nią dzisiaj, umówiłem się na rozmowy; dzisiaj lub jutro się spotkamy i będziemy rozmawiać o dalszej współpracy".

Gasiuk-Pihowicz, która była szefową klubu Nowoczesnej, zaznaczyła, że powstanie klubu PO-KO, to "kolejny krok na najważniejszej drodze do najważniejszego celu, jakim jest odsunięcie PiS od władzy i zakończenie tego koszmaru polskiej demokracji jakim są rządy PiS".

- Dzisiaj głównym wyzwaniem jest walka z PiS i w tej walce musimy działać wspólnie. Dlatego dzisiaj powstał wspólny klub Koalicji Obywatelskiej w polskim parlamencie - podkreśliła posłanka. Jak zaznaczyła, ta współpraca i wspólne kluby istnieją już na poziomie gminnym, powiatowym, na poziomie sejmików wojewódzkich i dzisiaj powstał wspólny klub Koalicji Obywatelskiej.

- Wiemy, że w Nowoczesnej są osoby, które chciałyby iść bardziej samotną drogą w nadchodzących wyborach. Wiemy, że są osoby, które widzą swoją przyszłość polityczną w projektach, które dopiero powstają, mówią o tym otwarcie. Ale wszystkich, którzy chcą wzmacniać Koalicję Obywatelską poprzez wspólny klub zapraszamy do współpracy. Będziemy do niej zachęcać i przekonywać - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz.

Jak dodała, "drzwi do wzmacniania szyldu Koalicji Obywatelskiej poprzez wspólny klub w polskim parlamencie są dla wszystkich szeroko otwarte".