KO: spotkanie z KW ma pokazać niekonstytucyjne rozwiązania w tzw. ustawie kagańcowej

Spotkanie opozycji z Komisją Wenecką ma pokazać niekonstytucyjne i niezgodne z traktatami europejskimi rozwiązania w tzw. ustawie kagańcowej - powiedział przed spotkaniem szef klubu KO Borys Budka. Przestrzegał, że rozwiązania zawarte w noweli ustaw sądowych grożą wyprowadzeniem Polski z UE.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na styczniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym.

W czwartek o godz. 12 rozpoczęło się spotkanie Komisji Weneckiej z posłami opozycji: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Przed spotkaniem szef klubu KO Borys Budka powiedział, że ma ono pokazać "niekonstytucyjne i niezgodne z traktatami europejskimi rozwiązania w tzw. ustawie kagańcowej". "Dzisiaj należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy Polska pozostanie częścią zjednoczonej Europy i będzie wypełniała zobowiązania traktatowe, będzie bronić swoich obywateli przed wszechwładnym państwem, czy też będzie wpisywać się w te standardy demokracji wschodniej" - dodał Budka. Przestrzegał, że uchwalone w Sejmie w grudniu ub.r. przepisy "grożą wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej".

Barbara Dolniak (KO) oceniła, że nowelizacja ustaw sądowych "definitywnie eliminuje zasadę niezawisłości sędziowskiej". "Ta zasada nie jest przywilejem sędziów, ale uprawnieniem nas obywateli do tego, że mamy prawo do rozstrzygnięcia sprawy w sądzie przez sędziego, który nie podlega pewnym wpływom" - podkreśliła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) powiedziała, że wizyta delegacji Komisji Weneckiej służy wyłącznie "prawu Polaków do niezależnego sądu". "To prawo jest od lat systematycznie podkopywane przez obecną opcję rządzącą" - dodała.

Skrytykowała przy tym postawę polityków PiS, którzy - w jej odczuciu - próbują dezawuować Komisję Wenecką. "Wśród polityków PiS panika miesza się z próbą umniejszania rangi tego spotkania i to znaczy, że obecna władza zdaje sobie w pełni sprawę z tego, że +ustawa represyjna+ głęboko narusza trójpodział władzy i europejskie standardy" - zaznaczyła Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem marszałek Sejmu Elżbieta Witek i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro boją się opinii Komisji Weneckiej.

Budka zwrócił uwagę, że delegacja Komisji Weneckiej przyjechała do Polski na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO). "Wolimy marszałka Senatu, który rozmawia z Komisją Europejską i Komisją Wenecką, aniżeli marszałka Karczewskiego, który poklepuje pana prezydenta Łukaszenkę, nazywając go +ciepłym człowiekiem+" - powiedział szef klubu KO nawiązując do poprzedniego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS).

Nowelizacja ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KO: spotkanie z KW ma pokazać niekonstytucyjne rozwiązania w tzw. ustawie kagańcowej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!