Kolejne spotkanie zespołów ds. dialogu prawno-historycznego w kwietniuPAP/AT - 16 marca 2018 11:23


Kolejne spotkanie zespołów ds. dialogu prawno-historycznego mogłoby odbyć się w kwietniu, ten termin jest na stole, czekamy na odpowiedź Izraela - poinformował wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Tym razem to zespół izraelski miałby przyjechać do Polski.

Na początku marca w Jerozolimie odbyło się spotkanie zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela. Było to pierwsze spotkanie zespołów powołanych z inicjatywy premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu związanej z nowelizacją ustawy o IPN i wywołanym nią zaniepokojeniem.

Czytaj też: Magierowski: Temperatura sporu z Izraelem nieco siadła

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma ocenił w programie "Poranek Siódma9", że w relacje z Izraelem idą ku dobremu, choć "bardzo drobnymi kroczkami". Pytany, czym to się przejawia, Szpytma odparł, ze nie ma już "wypowiedzi ze strony izraelskiej, ze strony przede wszystkim polityków, które by były jątrzące, które by były nieprawdziwe, jeśli chodzi o stosunki polsko-żydowskie w czasie II Wojny Światowej czy w ogóle o II Wojnę Światową". "Z drugiej strony też widać, że jest taka umiarkowana, ale jednak chęć poznania argumentów drugiej strony" - dodał.