PARTNERZY PORTALU

Komisja Europejska i obronność wśród tematów rozmów prezydentów Polski i Łotwy

Konferencja prasowa prezydentów Łotwy i Polski, fot. mat. pras.
  • Autor: PAP/TE
  • Dodano: 11-09-2019 14:09
  • Aktualizacja: 11-09-2019 14:10

Instytucje UE, w tym zaproponowany przez przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen skład KE, obronność i Inicjatywa Trójmorza - to niektóre tematy środowych rozmów w Warszawie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

  • Andrzej Duda podkreślił, że środowa rozmowa dotyczyła m.in. wzajemnych relacji, NATO oraz bieżącej agendy unijnej.
  • Wśród tematów z bieżącej agendy unijnej wymienił instytucje UE, problemy migracji oraz brexit.
  • "Obydwaj wyraziliśmy zadowolenie z tego, kto został wybrany na nowego przewodniczącego KE, że pani Ursula von der Leyen jest tutaj doskonałym politykiem, który na pewno świetnie będzie sobie radził z tymi kwestiami" - mówił prezydent.

"Obaj mamy też to samo stanowisko, jeśli chodzi o to, jakie powinno być podejście do wszystkich kwestii europejskich, a mianowicie, że trzeba szukać tych elementów, które nas łączą i pozwalają nam w związku z tym iść razem i realizować ten rozwój w sensie dodatnim" - dodał Andrzej Duda.

Polski prezydent poinformował, że poprosił prezydenta Łotwy o zwrócenie się do łotewskich europarlamentarzystów o poparcie przez jego kraj kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza ds. rolnictwa.

"Cały czas nasi rolnicy znajdują się w dużo trudniejszej sytuacji niż rolnicy na zachodzie Europy i potrzeba tutaj mądrej polityki rolnej ukierunkowanej na to, żeby wyrównywać te dysproporcje" - powiedział. "Wyraziłem absolutne przekonanie, że takie cele przyświecają Januszowi Wojciechowskiemu" - dodał.

Podkreślił, że Wojciechowski gwarantuje wyrównywanie dysproporcji w obszarze rolnictwa i - jego zdaniem - jest "doskonałym kandydatem" do objęcia tej funkcji.

Pytany o ocenę zaproponowanego we wtorek przez von der Leyen składu KE, Andrzej Duda podkreślił, że teraz musi go jeszcze zaakceptować Parlament Europejski. "Chodzi teraz o to, żeby uzyskać poparcie dla naszych kandydatów i o to prosiłem także pana prezydenta (Łotwy), żeby zaapelował i zwrócił się do europarlamentarzystów łotewskich, aby kandydatura Polaka, pana Janusza Wojciechowskiego (...) zyskała poparcia do tej, a nie innej teki" - mówił.

W kontekście obronności prezydent zaznaczył, że polscy żołnierze stacjonują na Łotwie; poinformował, że z prezydentem Łotwy rozmawiał o perspektywie rozszerzenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. "Obydwaj skonstatowaliśmy, jak bardzo jest to ważne dla bezpieczeństwa naszej części Europy, po to, aby pokazywać, że jesteśmy razem, że te więzi transatlantyckie i euroatlantyckie są bardzo silne" - mówił.

Pytany o zwiększenie amerykańskiej obecności militarnej w Polsce o 1000 dodatkowych żołnierzy podkreślił, że wciąż toczą się rozmowy między Polską a USA na temat dodatkowego miejsca stacjonowania żołnierzy amerykańskich w Polsce. "Nad tym w tej chwili trwa jeszcze dyskusja i liczę na to, że ta kwestia zostanie wkrótce rozstrzygnięta i uzgodniona i ta obecność amerykańska w niedługim czasie stanie się faktem, zwłaszcza po - mam nadzieję - kolejnej wizycie prezydenta Donalda Trumpa w naszym kraju" - mówił polski prezydent.

Andrzej Duda wśród pozostałych tematów rozmów wymienił Inicjatywę Trójmorza. "Mamy z panem prezydentem bardzo dobre, serdeczne spotkanie i cieszę się, że ta otwartość ze strony pana prezydenta na współpracę pokazuje, że będziemy dalej rozwijali przyjaźń polsko-łotewską i wspólną dbałość o interesy naszej części Europy" - dodał.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.205.109.82]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!