Komisja Europejska przeanalizuje kwestię praworządności w PolscePAP/JS - 11 grudnia 2017 16:12


Komisja Europejska zamierza w przyszłym tygodniu dyskutować o kwestii praworządności w Polsce w kontekście reform dotyczących sądownictwa – poinformował na konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas.

Rzecznika KE pytano o ubiegłotygodniową opinię Komisji Weneckiej na temat reformy sądownictwa w Polsce, która - zdaniem KW - stanowi zagrożenie dla praworządności oraz o to, czy w tym kontekście wiceszef KE Frans Timmermans zamierza się zwrócić z rekomendacjami do Rady UE o uruchomienie art. 7 traktatu o UE wobec Polski. Pytano go również o uchwalone w Polsce ustawy dotyczące sądownictwa.

"KE przyjęła do wiadomości dwie opinie wydane przez Komisję Wenecką w sprawie sytuacji w Polsce, biorące pod uwagę prawo porównawcze, wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wcześniejsze opinie Komisji Weneckiej. Szef KE Jean-Claude Juncker poprosił, żeby w przyszłym tygodniu sprawa ta stanęła na porządku obrad spotkania komisarzy, którzy podejmą decyzję o dalszych krokach" - powiedział Schinas.

Unijni komisarze spotykają się zwykle co środę (13 grudnia) na tzw. kolegium, by dyskutować o bieżących kwestiach.

Komisja Wenecka przyjęła w piątek na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. Według Komisji zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla sądownictwa. Opinie przyjęte w Wenecji przez organ doradczy Rady Europy dotyczą ustawy o prokuraturze oraz nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.