REKLAMA

Komisja rozpatrywała wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji

  • Autor: PAP/JS
  • 02 listopada 2016 21:47
Komisja rozpatrywała wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrywała wniosek posłów PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej (fot. men.gov.pl)

• Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrywała wniosek posłów PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej.
• Został on negatywnie zaopiniowany.
• Ostatecznie o jego przyjęciu lub odrzuceniu zdecyduje cały Sejm w głosowaniu.

Wniosek PO o wyrażenie wotum poparło 11 posłów, 20 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja przegłosowała też wniosek posłów PiS o negatywne zaopiniowanie wniosku PO, ten wniosek poparło 20 posłów, 11 było przeciw; nikt się nie wstrzymał.

Ostatecznie o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o wyrażenie wotum zdecyduje cały Sejm w głosowaniu. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności posłowie PO złożyli w Sejmie 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej. Jednym z głównych powodów jego złożenia są przygotowywane przez resort edukacji zmiany w systemie oświaty - likwidacja gimnazjów oraz powrót do modelu 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum.

"Anna Zalewska pełniąc funkcję Ministra Edukacji Narodowej działa na szkodę dzieci i młodzieży (przedszkolaków i uczniów), nauczycieli i samorządów. Prowadzi w sposób skandaliczny i niedopuszczalny nieprzemyślaną politykę oświatową" - czytamy we wniosku.

Według jego autorów, decyzje minister edukacji "w największym stopniu dewastują kształcenie w środowiskach wymagających wsparcia, jak i rozwój najzdolniejszych uczniów". "Proponując zmiany nie określa ich celu i efektów, jakie powinny zostać osiągnięte. Rujnuje obecną strukturę systemu, nie zważając na skutki i koszty zmian, lekceważąc wyniki polskich i międzynarodowych badań naukowych" - napisali.

"Wprowadza zmiany w sposób chaotyczny, bez dostatecznego przygotowania i konsultacji. Lekceważy opinie nauczycieli, rodziców i samorządów. Jej postępowanie świadczy o braku wiedzy, doświadczenia i odpowiedzialności za niezwykle wrażliwą materię, jaką jest kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży" - ocenili.

W środę na konferencji prasowej w Sejmie do wniosku odniosły się posłanki PO byłe minister edukacji: Joanna Kluzik-Rostkowska i Krystyna Szumilas. Mówiły, iż liczą, że "otrzeźwi" on rządzących. "Bardzo liczymy na to, że to będzie moment +otrzeźwienia+, a jeżeli nie, to odpowiedzialność polityczna, ze wszystkimi konsekwencjami będzie odpowiedzialnością PiS.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

PiS przeciwny wnioskowi o wotum nieufności wobec szefowej MEN

"Nieuzasadniony i mający robić polityczny szum" - tak PIS ocenia wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Zalewskiej.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji edukacji nauki i młodzieży Marzena Machałek (PiS) złożyła wniosek o negatywne zaopiniowaniem wniosku PO.

Jak uzasadniała posłanka, "wnoszenie tego wniosku w momencie, gdy wprowadzana jest ważna reforma edukacji (...) jest wprowadzaniem chaosu i próbą przykrycia ośmiu lat błędnych, fatalnych decyzji dla polskiej edukacji".

Podkreślała, że dziś trzeba ratować polskie szkolnictwo i gdyby nie reforma minister Zalewskiej, to w niedługim czasie mielibyśmy "niekontrolowaną" likwidację gimnazjów i liceów.

PO: Brak przesłanek do radykalnej zmiany systemu

"Brak jest przesłanek do wprowadzenia tak radykalnych zmian systemu edukacji" – mówił Rafał Grupiński, przedstawiając wniosek o wotum nieufności. Podkreślił, że wniosek jest motywowany dobrem dzieci.

"Przyczyn jego zgłoszenia jest wiele, począwszy od kwestii podstawowej (…) braku w istocie głębszych przyczyn przeprowadzenia tak radykalnej zmiany systemu oświaty w Polsce" - powiedział Grupiński. Jak mówił "główną ofiarą" zmian staną się gimnazja.

Podkreślił także, że wniosek o wotum jest motywowany dobrem dzieci. Zwrócił uwagę, że likwidacja gimnazjów i przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej w miejsce 6-letniej, to skracanie czasu wspólnej edukacji ogólnej z 9 lat do 8 lat.

Mówił także, ze nie wiadomo, jak po zmianach systemu edukacji będą wyglądać obwody szkół, w jakich szkołach będą uczyć się dzieci. Zauważył, że w części szkół konieczna będzie dwuzmianowość po dołączeniu do nich klas VII i VIII; zlikwidowane zostaną też szkoły specjalistyczne, jakimi będą dwujęzyczne i sportowe gimnazja, a w 8-letnich szkołach podstawowych będzie brakować pracowni, sal gimnastycznych.

"Będzie to problemem, kłopotem samorządów, nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, a nie minister edukacji Anna Zalewska" - powiedział Grupiński.

Mówił także, że nie ma jeszcze przygotowanych podstaw programowych, nie ma podręczników, tymczasem klasy IV i VII będą się uczyć według nich już od września przyszłego roku. "W takim tempie nikt dobrego podręcznika nie przygotuje" - powiedział. Zaznaczył, że dobry podręcznik powstaje w minimum dwa, trzy lata.

Grupiński mówił też o zagrożeniu konstytucyjnej zasady równości, gdy o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych będą ubiegać się dwa roczniki uczniów, przy tej samej liczbie miejsc w szkołach.

Mówił także, że likwidacja gimnazjów to likwidacja 7,5 tys. gimnazjów, w tym 3,1 tys. działających samodzielnie. Pociągnie to za sobą zwolnienia nauczycieli. Rozbite zostaną bardzo dobre zespoły nauczycieli pracujących w gimnazjach, umiejących pracować z młodzieżą. "Do strajku nauczycieli jest już nie daleko" - przestrzegał.

Za czy przeciw?

Elżbieta Gapińska (PO) zwracając się do minister edukacji powiedziała: "Upiera się pani przy reformie, chociaż wielu pani kolegów ministrów widzi zagrożenia, jakie z niej płyną. O tych zagrożeniach ostatnio mówił także prezydent Duda zastanawiając się mocno, czy w takiej formie, jak pani proponuje, reformę może poprzeć".

Mówiła, że reformę krytykują nauczyciele, nie tylko gimnazjów, dyrektorzy szkół, eksperci zajmujący się edukacją, ZNP, samorządy. "Zrzeszają się rodzice, który chcą zaprotestować przeciw edu-koszmarowi, jaki pani chce zgotować dla ich dzieci". "Minister Zalewska ślepa i głucha na argumenty, brnie w tę ustawę nie zważając na negatywne głosy, jakie płyną" - podkreśliła.

Jacek Protasiewicz (ED) zarzucał, że reforma będzie bardzo kosztowna. "1,5 mld zł, żeby wymienić pieczątki, żeby wymienić tabliczki? Żeby taki absurd realizować 1,5 mld zł w błoto?" - pytał Protasiewicz.

Katarzyna Lubnauer (N) mówiła natomiast, że przygotowywana zmiana jest "zaprzeczeniem idei reformy". Jest to "niszczenie zamiast naprawiania" - mówiła. Lubnauer podkreślała też, że u podstaw reformy leży błędna diagnoza na temat działalności gimnazjów, brak też jest - według niej - "twardych danych", na których byłaby oparta.

"Nie ma ani jednej przesłanki, by bronić pani minister Zalewskiej. Przepraszam bardzo, pani minister, ale jest pani największą psują ostatnich lat, jeśli chodzi o polską edukację i do tego nie dotrzymuje obietnic" - powiedział Krystian Jarubas (PSL). Jak mówił, minister edukacji obiecała samorządom rekompensatę za odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków. "Niestety, nie dotrzymała pani słowa" - dodał.

Joanna Borowiak (PiS) oceniła z kolei, że "wniosek PO o wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej (…) jest wnioskiem politycznym, próbą przykrycia przez PO własnych problemów, kryzysu wewnętrznego w partii, ale przede wszystkim afery reprywatyzacyjnej"". "Na pewno z całą pewnością jest to próba przykrycia 8 lat złego kierowania edukacją i nie tyle złego kreowania polityki edukacyjnej za rządów PO i PSL, co eksperymentowania przez 8 lat w obszarze polskiej edukacji" - mówiła posłanka.

Anna Cicholska (PiS) podkreślała, że "czas najwyższy uporządkować polską oświatę i może to zrobić doskonale minister Anna Zalewska". Z kolei Urszula Rusecka (PiS) zaznaczyła, że nie wszyscy nauczyciele są przeciw reformie. "Reforma jest niezbędna i konieczna" - przekonywała Krystyna Czochara (PiS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • mama 2016-11-03 10:47:49
    jako rodzic dzieci (klasa 6 i 3 sp) popieram reformę ,którą przeprowadza min.Zalewska,należy jak najszybciej przywrócić poprzedni system nauczania 8+4,ponieważ gimnazja się nie sprawdziły,wbrew temu co piszą niektóre gazety i co mówi opozycja obecny system spowodował ogromne zaniżenie poziomu nauczania ,a więc tak trzymać pani minister,nie poddawać się i przeprowadzić reformę do końca jak najszybciej
  • rodzic 2016-11-02 20:19:58
    Reforma systemu to nic innego jak oszczędzanie na edukacji. Najpierw wywalone miliony na przeprowadzenie zmian, potem zaś szybkie delegowanie absolwentów zawodówek do roboty. Co ze szkolnictwem zawodowym? Ileż to firm przygotowane jest na przyjecie praktykantów? Gdzie ci uczniowie będą uczyć się zawodów, najpewniej w sklepach, no może jeszcze jakieś bukieciarstwo...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.